İzmit (Kocaeli) ilçesi aktif yeşil alanları üzerine bir araştırma
A research on the active green spaces in İzmit (Kocaeli) district
- Tez No: 671967
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZENCİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşme, kentlerdeki yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşam kalitesinin göstergesi olarak kabul edilen donatılardan açık ve yeşil alanların nitelik ve nicelikleri de kentlerin yaşanabilirliğini etkilemektedir. Yeşil alan türlerinden aktif yeşil alanlar, kentte yaşayan insanların günün her saatinde kullanabilecekleri niteliklere sahip olan ve günlük rekreasyon ihtiyaçlarını karşılayan ulaşım mesafesindeki yeşil alanlardır. Aktif yeşil alanların varlığı, kentte yaşayan insanların doğaya olan özlemini dindirmeye çalışırken kentsel yaşamın olumsuzluklarını da azaltabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma Kocaeli ili İzmit ilçesi aktif yeşil alanlarının nicelik ve nitelik açısından irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla aktif yeşil alanların ölçüt puanları, kişi başına düşen değerleri, bitki türleri, etkin hizmet alanları mahalle düzeyinde belirlenmiştir. Çalışmada 34 ölçüt değerlendirilmiş ve ağırlıklandırılmış ölçütler yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda İzmit ilçesinde bulunan kent ve semt parklarının %60'ı en yüksek, %40'ı yüksek, mahalle parklarının %1,03'ü en yüksek, %47,95'i yüksek, %48,97'si orta, %2,05'i düşük, çocuk oyun alanlarının %10,4'ü yüksek, %75,8'i orta, %13,8'i düşük ve spor alanlarının %100'ünün orta uygunluk sınıfında olduğu ortaya çıkmıştır. Kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı bakımından en fazla değer Akarca mahallesinde (5,15 m²) iken, en düşük değer ise Cedit mahallesinde (0,04 m²) bulunmaktadır. Etkin hizmet alanları değerlendirildiğinde ise, kent ve semt parkları ilçenin %0,91'ine, mahalle parkları %5,63'üne, çocuk oyun alanları %0,72'sine ve spor alanları %0,10'una hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth and distorted urbanization, the quality and quantity of open and green spaces, which are considered as indicators of quality of life, also affect the viability of cities. There are active green areas, among the kinds of green areas, can be used at every hour of the city residents today. The nature of active green spaces focuses on relieving the longing for nature in the city. In this province, this study where the quantity and quality of active green areas of İzmit district of Kocaeli province should be examined. The criterion scores of active green areas, numbers of per capita, plant species, active service rooms are in the neighborhood zone. In this study, 34 pieces criteria were evaluated and weighted criteria method was used. 60% highest, 40% high, 1.03% highest of neighborhood parks, 47.95% high, 48.97% medium, 2.05% low, children's playground, It was found that 10.4% of the areas were high, 75.8% were medium, 13.8% were low, and 100% of sports areas were in middle fitness class. The Akarca neighborhood (5.15 m²), while the lowest value is in the Cedit neighborhood (0.04 m²). In the evaluation of effective services, urban and district parks offer 0.91% of the district, 5.63% of neighborhood parks, 0.72% of children's playground and 0.10% of sports fields.