Bazı tek frekans kestiricilerinin performans analizi
Performance analysis of some single-tone frequency estimators
  1. Tez No: 671966
  2. Yazar: AHMET HANİLÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN DİLAVEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sinyal işleme alanında gürültü içeren reel sinüzoide ait frekans kestirimi konusu bu tezde ele alınmıştır. Reel sinüs veri modeli için farklı kestiriciler kullanılarak bu kestiricilerin performansları incelenmiştir. Farklı pencere fonksiyonları ile bu kestiriciler birlikte kullanıldığında frekans kestiricilerin analizleri yapılmıştır. MATLAB yazılımı ortamında gerçekleştirilen deneysel çalışmalarda, toplamsal gürültü durumunda Bartlett pencere fonksiyonunun en iyi performansı verdiği tespit edilmiştir. Gürültünün olmadığı durumda ise pencere fonksiyonunun kullanılmasının kestiricinin performansını olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Frequency estimation of real sinusoid containing noise in signal processing area is discussed in this thesis. For the real sinusoidal data model, the performances of different estimators were analyzed. When these estimators are used together with various window functions, frequency estimators are analyzed. In experimental studies conducted in MATLAB software, Bartlett window function has been found to give the best performance in case of additive noise. In the absence of noise, it was found that the use of the window function had an adverse effect on the performance of the estimator.