Ege kıyı yerleşmelerinde kentsel mekanların analizi. Ayvalık ve Cunda Adası örneği
Analyzing urban spaces in settlements of aegean coast
  1. Tez No: 67205
  2. Yazar: AYŞEGÜL BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
EGE KİYİ YERLEŞMELERİNDEN KENTSEL MEKANLARIN ANALİZİ Özet: Ege kıyı yerleşmelerindeki kentsel mekanların analizinde, öncelikle Ege kıyı yerleşimlerinin tarihsel süreç içinde geçirdiği aşamalar incelenmiştir. Bu süreç içinde oluşmuş yerleşimler, konumlarına ve tiplerine göre ayrılarak özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra Ege kıyı yerleşimlerindeki kentsel mekanların tanımları yapılmıştır. Bu tanımlanan mekanları, fiziksel ve sosyal açıdan inceledikten sonra, oluşumundaki etmenler belirlenmiştir. Bütün bu değerlendirmelerden sonra, daha somut neticelere ulaşmak için Ege kıyı yerleşimlerinden, Ayvalık ve Cunda Adası yerleşmeleri, örneklem alanı olarak seçilmiştirler. Bu tarihi yerleşmeler, tarihsel yapısı, topografık ve iklimsel yapısı, ekonomik ve sosyo-kültürel değerleri açısından tanıtıldıktan sonra, bu yerleşmelerde yer alan kentsel mekanlar, fiziksel ve sosyal açıdan incelenmiştir. Daha sonra bu bölgedeki yeni yerleşimler incelenmiş ve tarihi yerleşmelerle, karşılaştırılarak farklı noktaları ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
ANALYZING URBAN SPACES İN SETTLEMENTS OF AEGEAN COAST Abstract: While analyzing urban spaces in settlements of Aegean coast, discrete phases passed throughout the history by the settlements said are initially examined. Properties of the settlements formed through the phases examined are determined according to their own types and places of formation. After classifying urban spaces in the settlements of Aegean coast, those spaces mentioned are examined with respect to physical and social aspects, and then factors that create those spaces are described. Following all those evaluations, settlements in Ayvalık town and Cunda island are chosen as being sample fields in the settlements of Aegean coast in order to be able to get more exact results. Before evaluating urban spaces with respect to physical and social aspects, all those historical settlements are introduced according to their historical, topographical and climatic properties as well as economical and socio-cultural values. At last, findings obtained as a result of detaailed investigation of new settlement fields on this region are compared. II