İlkokul ve ortaokul matematik ders kitaplarındaki temel geometrik kavramların incelenmesi
Examining basic geometric concepts in primary and middle school mathematic textbooks
  1. Tez No: 672068
  2. Yazar: VAHİDE KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kullanılan 3., 4. ve 5. sınıf matematik ders kitaplarındaki temel geometrik kavramların (nokta, doğru, doğru parçası, ışın ve düzlem) tanımlamalarında ön plana çıkan özellikleri belirlemek ve bu kavramların epistemolojik ve bilişsel unsurlar açısından ele alınışlarını incelemektir. Analize dâhil edilen toplamda 7 kitap, matematiksel çalışma uzayı teorisi (Kuzniak, 2011) bağlamında incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemesi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre 3. ve 4. sınıf düzeyinde temel geometrik kavramlar genellikle somut nesne görsellerinden yararlanarak sezgisel olarak ifade edilirken 5. sınıf düzeyinde bu kavramların matematiksel özelliklerine ağırlık verilerek geometrik ve sembolik gösterimlerine yer verildiği görülmüştür. Matematiksel çalışma uzayı kapsamında incelenen kavramların ders kitaplarında en fazla yer edindiği düzlem Semiyotik-Söylemsel düzlemidir. Ayrıca incelenen ders kitaplarında doğrudan enstrümantal oluşum, söylemsel oluşum ve Enstrümental-Söylemsel düzleminde gerçekleşen örneğe yer verilmediği sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the features that come to the fore in the definitions of basic geometric concepts (point, line, line segment, ray and plane) in the 3rd, 4th and 5th grade mathematics textbooks used in the 2020-2021 academic year and to examine these concepts from the epistemological and cognitive features. A total of 7 books included in the analysis were examined in the context of mathematical working space theory (Kuzniak, 2011). For this purpose, data were analyzed using document analysis that is one of the qualitative research techniques. According to the findings of the research, it was seen that basic geometric concepts at the 3rd and 4th grade levels are expressed intuitively by using concrete object images, while at the 5th grade, geometric and symbolic representations of these concepts are foregrounded by emphasizing their mathematical properties. The Semiyotic-Discursive plane is the plane in which the concepts examined within the scope of the mathematical working space have the most place in textbooks. In addition, it was found that the examined textbooks did not include any examples aligned with instrumental genesis, discursive genesis, and the Enstrumental-Discursive plane.