Model odada trombe duvarı etkisiyle çalışan yarı saydam-binaya entegre fotovoltaik sistemin akıllı uygulaması
Intelligent application of the photovoltaic system integrated in the semi-transparent-building working with the effect of the trombe wall in the model room
- Tez No: 672113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK ZİYA YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiler ve artan nüfusla birlikte fosil enerji kaynaklarının ağırlıklı oranla tüketildiği enerji piyasasında giderek toplam tüketim her geçen gün daha da artmaktadır. Fosil yakıtların kullanımı sırasında havaya küresel ısınmada en büyük faktör olan karbondioksit (CO2) salınır. Bu gaz hava kirliliğine, oksijenin azalmasına, asit yağmurlarına, iklim değişikliklerine, küresel ısınmayla birlikte buzulların erimesine, deniz seviyesinin yükselmeye ve su içindeki bileşenlerin değişmesine neden olur. Bu tüketim şekliyle insan yaşamını tehdit eden ve çevresel sorunlara karşı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı her geçen gün önem kazanmaktadır. Bazı binaların ısı yalıtımının iyi olmaması, elektrik iletim ve dağıtımdan kaynaklı kayıpların fazla olması ve bunların büyük bir kısmının dağıtım sistemlerinde gerilim seviyesinin düşük ve akımın yüksek olmasından dolayı konutlarda harcanan elektrik oranı yüksek kalmaktadır. Model odada trombe duvarı etkisiyle çalışan yarı saydam-binaya entegre fotovoltaik sistemin akıllı uygulaması ile, güneş enerjisini hem aktif hem de pasif olarak aynı anda kullanarak güneşten maksimum verim elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun sonucunda binalarda hem ısı yalıtımını sağlarken hem de elektrik üretimi sağlamaktadır. Yerinde üretim sebebi ile bu durum elektrik iletim dağıtımda oluşan kayıpları minimize edilmesinde dolaylı yönden katkı sağlamaktadır. Böylece enerji kayıplar azalması ve enerji üretiminin sağlanmasıyla fosil yakıtlara ihtiyaç giderek azalması beklenmektedir. Fosil yakıtların kullanımının azalması sebebiyle insan yaşamını tehdit eden çevresel sorunların da önüne geçilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology and increasing population, the energy consumption of fossil energy sources is becoming more consumed day by day. During the use of fossil fuels, carbon dioxide (CO2), the largest global warming factor, is released into the air. This gas causes air pollution, decreased oxygen, acid rain, climate changes, glacial melting with global warming, rising sea levels, and changing the water content. With this form of consumption, the use of renewable energy and its resources, against ecological problems and endangering human life, is gaining importance every day. Because of the poor thermal insulation of some buildings, high losses due to electricity transmission and distribution, and the low voltage level and high current in the distribution systems of most of them, the rate of electricity consumed in the houses remains high. Thanks to ıntellıgent applıcatıon of the photovoltaıc system ıntegrated ın the semı-transparent-buıldıng workıng wıth the effect of the trombe wall ın the model room system, solar energy is both active and passive at the same time, providing maximum efficiency from the sun. As a result, electricity will be saved by solar energy, by minimizing losses in electricity distribution while simultaneously providing heat insulation in buildings.Therefore, the need for fossil fuels will be reduced by reducing energy losses and ensuring energy production. It will also prevent environmental problems that endanger human life due to the use of fossil fuels.