Sera koşullarında farklı sulama suyu düzeyleri ile solucan gübresi dozlarının uygulandığı fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinin su-verim fonksiyonlarının belirlenmesi
Determination of water-yield functions of basil (Ocimum basilicum L.) plant applied with different irrigation water levels and vermicompost doses under greenhouse conditions
  1. Tez No: 672114
  2. Yazar: MUHTASIM TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, farklı sulama suyu düzeyleri ile solucan gübresi (vermikompost) dozlarının uygulandığı fesleğen bitkisinin su-verim fonksiyonlarını belirlemek amacı ile Isparta ili, Sütçüler ilçesi, Çandır köyünde kurulan plastik serada yer alan saksılarda yürütülmüş olup, yetiştirme ortamı olarak toprak kullanılmıştır. Çalışmada, farklı solucan gübresi dozları (V0; solucan gübresi kullanılmayan, V1; 100 kg/da ve V2; 200 kg/da) ile her solucan gübresi dozu için mevcut toprak nemini saksı kapasitesine çıkarmak için ihtiyaç duyulan suyun %100 (tam sulama, I100), %75, %50, %25 (kısıtlı sulama I75, I50, I25) ve %0'nın (susuz, I0) uygulandığı farklı sulama suyu düzeyi konuları yer almıştır. Konulara uygulanan sulama suyu miktarı, en yüksek I100V0 konusunda 1699.56 mm ve en düşük I0 konularında 27.66 mm arasında gerçekleşmiştir. Konulara ilişkin en yüksek ve en düşük bitki su tüketimi (ET) değerleri sırasıyla, 1681.96 mm (I100V0) ve 59.30 mm (I0V2) olarak belirlenmiştir. Çalışmada, verimin artan sulama suyu düzeyi ile paralel olarak arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in pots in a plastic greenhouse established in Isparta province, Sütçüler district, Çandır village in order to determine the water-yield functions of the basil plant applied with different irrigation water levels and vermicompost fertilizer doses. Soil was used as a growing medium in pots. In the study, treatments were constituted as different doses of vermicompost fertilizer (V0; no vermicompost, V1; 100 kg/da and V2; 200 kg/da) and different irrigation water levels covered where 100% (full irrigation, I100), 75%, 50%, 25% (deficit irrigation, I75, I50, I25) and 0% (no irrigation) of required water to increase the available soil water to the pot capacity was applied for each vermicompost dose. The maximum and minimum irrigation water amount were applied to I100V0 treatment as 1699.56 mm and I0 treatments as 27.66 mm, respectively. The highest and lowest evapotranspiration (ET) values related to the treatments were determined as 1681.96 mm (I100V0) and 59.30 mm (I0V2), respectively. The yield was found to increase in parallel with the increasing irrigation water levels.