Türkiye'deki denizüstü rüzgar potansiyelinin teknik, çevresel ve sosyo-ekonomik analizi
Technical, environmental and socio-economic analysis of offshore wind potential in Turkey
  1. Tez No: 672168
  2. Yazar: FATİH KARİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde enerji ihtiyacı, artan nüfus ve gelişen teknolojik cihazlardan dolayı sürekli olarak artmaktadır. Enerji talebi sürekli olarak artış gösterirken, enerji üretimi için kullanılan fosil kaynaklı yakıtların rezervleri de azalmaktadır. Bu yüzden artan enerji talebini karşılamak üzere yenilenebilir enerji sistemlerine olan ihtiyaç artmıştır. Türkiye enerji ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu kömür kaynaklarından ve ihracat ettiği doğalgazdan karşılamaktadır. Ülkemizin son yıllarda uyguladığı politikalar doğrultusunda, yenilenebilir enerji sistemlerine olan yatırımlar sürekli artmaktadır. Ülkemizde mevcut (hidro-elektrik hariç) yenilenebilir enerji sistemlerine arasında kıyas yapılacak olursa, rüzgar enerji sistemi en yüksek kurulu güce sahip olan yenilenebilir enerji sistemidir. Enerji ihtiyacı her geçen gün artan ülkemizin, en yakın zamanda sahip olduğu deniz üstü rüzgar potansiyelinden faydalanması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, ülkemizin deniz üstü rüzgar potansiyeli teknik, çevresel ve sosyo-ekonomik analizleri Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Çok Kriterli Karar Verme Metodunda (ÇKVM) Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak deniz üstü rüzgar santralleri için uygun bölgelerin tespiti yapılmıştır. Kara suları üzerinde belirlenen uygun bölgeler için rüzgar türbini konfigürasyonu ile sosyo-ekonomik analiz işlemleri de gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye karasuları üzerinde 5751.57 km2 büyüklüğündeki 13 farklı bölgenin denizüstü rüzgar enerji sistemleri için uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need of energy worldwide is constantly increasing due to growing population and developing technological devices. While the energy demand is constantly increasing, the reserves of fossil fuels used for energy production are decreasing. Therefore, the need for renewable energy systems has also increased to meet the increasing energy demand. The majority of energy demand in Turkey is generated from coal reserves and exported the natural gas. However, in line with the policies implemented by our country in recent years, investments in renewable energy systems is increasing. If we compare current renewable energy systems (excluding hydro-electricity) in our country, the wind energy systems are the systems with the highest installed power. Energy demands are increasing with each passing day in Turkey, it should benefits from offshore wind potential as soon as possible. Within the scope of this thesis study, the technical, environmental and socio-economic analyzes of the offshore wind potential of our country were determined by using Geographical Information System (GIS) and Data Envelopment Analysis (DEA) in Multi Criteria Decision Making Method (MCDM). Socio-economic analysis processes were also carried out with the wind turbine configuration for the determined suitable regions. As a result of the study, it was determined that 13 regions of 5751.57 km2 on study Turkish territorial waters are suitable for offshore wind energy systems.