Yükseköğrenim gören bireylerin somut kültürel mirasa yönelik tutumları ile kültürel miras kavramına ilişkin metaforik algıları üzerine bir çalışma
A study on the attitudes of individuals at higher education towards concrete cultural heritage and their metaphoric perceptions on the concept of cultural heritage
  1. Tez No: 672170
  2. Yazar: BURCU GÜNDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kültürel miras; medeniyetlerin içinden gelip geçtiği zaman ve süreç doğrultusunda ürettiği, biriktirdiği, geliştirdiği maddi ve manevi değerlerin bir simgesidir. Bu nedenle iyi özümsenmesi, öğretilmesi, korunması ve yaşatılması; kültürel miras ve turizm gibi birçok disiplinin sürdürülebilirliği bağlamında büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma; doğrudan yada dolaylı olarak kültürel miras içerikli yükseköğrenim gören bireylerin, somut kültürel mirasa yönelik tutum düzeyleri ile kültürel miras kavramına ilişkin metaforik algılarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma bir araştırma tasarlanmıştır. Çalışmanın nitel kısmında; ilgili sahalarda aktif ve kilit rol oynayacak uzman ve meslek eleman adaylarının metaforik algılarının belirlenmesi amacıyla kendilerine,“Bana göre kültürel miras … gibidir. Çünkü…..”açık uçlu ifadesi yöneltilmiş ve akıllarına ilk gelen metaforu gerekçesi ile birlikte yazmaları istenmiştir. Araştırma neticesinde katılımcılar tarafından 154 metafor geliştirildiği görülmüş ve geliştirilen metaforlar ortak özelliklerine göre sekiz kategoride tasnif edilmiştir. Nicel araştırma bölümünde ise; Somut Kültürel Mirasa Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak, bireylerin tutum düzeyleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki veriler, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi; Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Turizm Rehberliği, Türk Halk Bilimi lisans bölümleri ile Mimari Restorasyon ve Kültürel Miras ve Turizm önlisans programlarında öğrenim gören 355 bireyden elde edilmiştir. Genel bağlamda, yükseköğrenim gören bireylerin kültürel mirasa yönelik metaforik algıları ile somut kültürel mirasa ilişkin tutum düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek seyrettiği belirlenmiş olup nihai çerçevede detaylı yorum ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is a symbol of the material and spiritual values that civilizations have produced, accumulated and developed in line with the time and process they come and go. For this reason, its being well absorbed, taught, protected and kept alive are of great importance in the context of the sustainability of many disciplines such as cultural heritage and tourism. This study aims to determine the level of attitudes towards concrete cultural heritage of the individuals who have direct or indirect cultural heritage content during higher education and their metaphoric perceptions on the concept of cultural heritage. For this purpose, a mixed study was designed in which qualitative and quantitative research methods were used together. In the qualitative part of the study; in order to determine the metaphorical perceptions of the experts and professionals who will play an active and key role in the relevant fields, the open-ended expression“In my opinion, cultural heritage is like…. Because… .. ”was directed and they were asked to write the first metaphor that came to their mind together with its justification. As a result of the research, it was seen that 154 metaphors were developed by the participants and the developed metaphors were classified into eight categories according to their common features. In the quantitative part of the study; by using the Concrete Cultural Heritage Attitude Scale, the attitude levels of the individuals were determined. The data within the scope of the research were obtained from 355 individuals studying at Archeology, Art History, History, Tourism Guidance, Turkish Folklore undergraduate departments and Architectural Restoration, and Cultural Heritage and Tourism associate degree programs in Nevşehir Hacı Bektaş Veli University. In general, it has been determined that the metaphorical perception towards cultural heritage and attitude levels towards the concrete cultural heritage of higher education individuals are significantly higher, and detailed comments and suggestions have been made in the final framework.