Döviz kuru belirsizliğinin Türkiye'nin Azerbaycan'dan yapmış olduğu ithalata etkisi
The effect of exchange rate uncertainty on Turkey's imports from Azerbaijan
- Tez No: 672234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada döviz kuru belirsizliğinin Türkiye'nin Azerbaycan'dan yapmış olduğu ithalata etkisi incelenmektedir. Analiz çerçevesinde Azerbaycan ve Türkiye'nin 2010:01-2020:11 dönemine ilişkin verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle çalışmada birim kök testleri yapılmış ve ardından döviz kuru belirsizliğini tahmin etmek adına GARCH (1,1) modeli kullanılmıştır. Sonraki aşamada uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisinin olup olmadığını test etmek amacıyla ARDL sınır testi yapılmış ve döviz kuru belirsizliği ve Azerbaycan'dan Türkiye'ye olan ithalat üzerinde negatif ve anlamsız bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ardından hata düzeltme modeli uygulanarak seriler arasında kısa dönemli dinamik analiz yapılmakta ve kısa dönemde meydana gelecek sapmaların bir sonraki dönemde giderileceğini ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of exchange rate uncertainty on Turkey's imports from Azerbaijan is examined. In the framework of the analysis, data of Azerbaijan and Turkey for the period between 2010:1 and 2020:11 was used. First, unit root tests were performed in the study, and then the GARCH (1,1) model was used to estimate the exchange rate uncertainty. In the next stage, to test whether there is a cointegration relationship in the long term, the ARDL boundary test was conducted. The conclusion from this test showed a negative and meaningless relationship on the uncertainty of exchange rate and imports from Azerbaijan to Turkey. Then, by applying the error correction model, short-term dynamic analysis was performed between the series and it is stated that the deviations that will occur in the short term will be eliminated in the next period.