Venezuela enerji politikalarının uluslararası siyasete etkisi
The effect of Venezuela energy policies on international politics
- Tez No: 672233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Petrol günümüz dünyasının en önemli enerji kaynağıdır. Ülkelerin ise en büyük çatışma sebebi enerjidir. Petrol bu açıdan uluslararası ilişkileri etkileyen en önemli oyun değiştirici unsurlardan biridir. Bu itibarla petrolü incelemek ve uluslararası siyasete etkilerini araştırmak önemlidir. Sanayileşmiş ülkeler fakir petrol yataklarına sahipken, daha az sanayileşmiş ülkeler zengin petrol yataklarına sahiptir. Bu yüzden iki taraf arasında çeşitli şekillerde çatışmalar çıkmaktadır. Venezuela dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesidir. Ancak sanayileşme sürecini tamamlayamadığı için emperyal ülkelerin oyun alanı haline gelmiş, tarih boyu çeşitli tecrübeler yaşamıştır. Üretim ekonomisi kuramamış, onun yerine ham maddeye bağlı ekonomisiyle kırılgan bir yapıya sahip olmuştur. Bu kırılganlık hem iç hem de dış siyasette ona arzu ettiği esnekliği verememiştir. Hugo Chavez'in iktidara gelmesiyle Venezuela sosyalist politikalar izlemeye başlamış ve uluslararası arenada ABD karşıtlığında bulunmuştur. Diğer ABD karşıtı ülkelerle müttefiklikler kurmuş ve petrol gelirlerini bu uğurda kullanmıştır. Ancak Chavez sonrası onun politikalarını sürdüren Maduro döneminde düşen petrol gelirlerinin etkisiyle büyük ekonomik krize giren ülke, dış politikadaki eski hızını kaybetmiştir. Maduro hükümeti, karışık sosyal ve ekonomik durumu düzeltmek için çok çabalamaktadır. Petrolün rezervinin ve onu kullanış biçiminin uluslararası siyaseti etkisini değerlendirmek açısından Venezuela çok yerinde bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Petrol is the most important energy source of today's world. The biggest reason for conflict is energy. In this respect, oil is one of the most important game changing factors that affect international relations. While industrialized countries have poor oil fields, less industrialized countries have rich oil fields. Therefore, there are conflicts in various ways between the two sides. Venezuela is the country with the most oil reserves in the world. However, since it could not complete the industrialization process, it has become the playground of the imperial countries and has had various experiences throughout the history. She has not been able to establish a production economy and instead has a fragile structure with her raw material economy. This vulnerability has not given her the flexibility she desires in both domestic and foreign politics. With the arrival of Hugo Chavez in power, Venezuela started to pursue socialist policies and opposed the USA in the international arena. He established alliances with other anti-US countries and used oil revenues for this purpose. However, under Maduro, who continued his policies after Chávez, the country entered the great economic crisis with the effect of falling oil revenues and lost its former speed in foreign policy. The Maduro government is working hard to correct the destabilized social and economic situation. Venezuela is a very good example in terms of assessing the impact of the reserve of oil and how it is used to direct international politics.