Okul binalarında iç mekân kalitesi üzerine bir araştırma
A research on interior quality in school buildings
  1. Tez No: 672252
  2. Yazar: RENGİN SINANMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGER BULUT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın konusu, okul binalarının konfor koşullarını belirleyen ölçütlerin ele tanımlanması ve bir ortaöğretim okul binasında yapılan ölçümler aracılığıyla bu okulun iç mekân kalitesinin değerlendirilmesidir. Bu tez çalışması beş bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Bölüm 1'de, okul binalarındaki fiziksel ortam koşullarının eğitim ve öğretim için önemi anlatılmış; çalışmanın problem tanımı yapılarak amaç, kapsam ve metodoloji açıklanmıştır. Bölüm 2'de, iç mekân kalitesinin tarihsel gelişimi, iç mekân kalitesi parametreleri, okul binaları için iç mekân kalitesi ve Türkiye'deki ilgili standartlar açıklanmıştır. Bölüm 3'te, alan çalışması yapılan ortaöğretim okul binasının kentsel konumu, çevresel özellikleri, bu okul binasında ölçüm yapılan 6 adet dersliğin zemin kat, birinci kat ve ikinci kat olmak üzere iç mekân kalitesi konfor parametreleri bakımından incelenmesine yer verilmiştir. Ölçüm araç ve yöntemleri ve ölçme programından söz edilmiştir. Bölüm 4'te alan çalışmasının gerçekleştirildiği İstanbul Dr. Refik Saydam Ortaokulu'nun belirlenen katlardaki dersliklerinde iç mekân kalitesi parametreleri ölçülüp, değerlendirilmesi yapılmıştır. Bölüm 5' te, ölçüm sonuçları, hava kalitesi, derslik konfor koşulları işitsel, görsel ve ısıl açılardan incelenmiştir. Elde edilen bulgular standartlar ile değerlendirilerek ve iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Ekler bölümünde ise, ölçüm yapılan parametrelerin sonuçlarını ifade eden tablo ve grafiklere, İstanbul Dr. Refik Saydam Ortaokulu'nda ölçüm yapmak için alınan izin belgelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to define the criteria that determine the comfort conditions of school buildings and to evaluate the indoor quality of this school through the measurements made in a secondary school building. This thesis study consists of five chapters and annexes. In Chapter 1, the importance of physical environment conditions in school buildings for education and training is explained. By defining the problem of the study, the purpose, scope and methodology are explained. In Chapter 2, the historical development of interior quality, indoor environmental quality parameters are described in the relevant standards for school buildings Turkey and indoor environmental quality. In Chapter 3, the location of the secondary school building, where the field study is conducted, is examined in terms of the urban location, environmental characteristics, indoor quality comfort parameters of the six classrooms measured in this school building, ground floor, first floor and second floor. Measurement tools and methods and measurement program are mentioned. Istanbul, where the field study was carried out in Chapter 4. In the classrooms of Refik Saydam Secondary School, the interior space quality parameters were measured and evaluated. In Chapter 5, measurement results, air quality, classroom comfort conditions are examined in terms of auditory, visual and thermal aspects. The findings were evaluated with the standards and suggestions were made for improvement. In the Appendix section, tables and graphs representing the results of the measured parameters, Istanbul Dr. Permission documents obtained for making measurements at Refik Saydam Secondary School are included.