Örgütsel sosyalleşme, kariyer gelişimi, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki; bir alan çalışması
The relationship between organizational socialization, career development, emotional commitment and turnover intention; a field study
- Tez No: 672269
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının örgütsel sosyalleşme, kariyer gelişimi, duygusal bağlılık düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler, anket formu ile toplanmıştır. Anket formu içerisinde demografik bilgi formu ile örgütsel sosyalleşme ölçeği, kariyer gelişimi ölçeği, duygusal bağlılık ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya İstanbul ilinde faaliyet gösteren üç özel hastanede görev yapan 515 sağlık çalışanı gönüllü olarak katılmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizi; SPSS 26.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapılmıştır. Çalışmanın birden fazla bağımlı değişken içermesi nedeniyle MANOVA analizi kullanılmış olup, değişkenler arası ilişki için korelasyon ve birbirlerine etki derecesini belirlemek için regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çalışanların örgütsel sosyalleşme düzeyi; eğitim, kurumda çalışma süresi, pozisyon ve meslek değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca, çalışanların kariyer gelişimi algısı, eğitim, pozisyon ve meslek; duygusal bağlılığı, medeni durum, kurumda çalışma süresi, pozisyon, meslek ve toplam mesleki deneyim; işten ayrılma niyeti ise, cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim ve meslek değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sonuç olarak, çalışanların bazı demografik özelliklere bağlı olarak örgütsel sosyalleşme, kariyer gelişimi, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti değişmektedir. Ayrıca bu değişkenler arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Bu sebeple çalışmaya konulan tüm hipotezler kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between organizational socialization, career development, emotional commitment levels and turnover intentions of healthcare professionals working in hospitals, and also to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The data of this research are through questionnaires. In the questionnaire form, the demographic information form and organizational socialization scale, career development scale, emotional commitment scale and turnover intention scale were deployed. 515 healthcare professionals employed in three private hospitals that operates Istanbul province voluntarily participated in the study and their participation was accordingly assessed. The analysis of data is made with a 95% confidence rate in SPSS 26.0 designed for Windows package program. Since the study includes more than one dependent variable, the MANOVA analysis is used. In addition to the regression analysis, which is utilized to determine the correlation between variables and the degree of their influence on one another. As a result of the overall analysis, it is concluded that the organizational socialization level of the employees demonstrates a significant difference according to education level, work hours in institution, professional positioning and profession variables. Besides, the perception employees toward career development meaningfully differentiate according to education, position and profession; emotional commitment, marital status, length of service at the institution, position, occupation and total professional experience. On the other hand, the turnover intention rate differentiate significantly in terms of gender, marital status, age, education and occupation variables. As a result, I argue that organizational socialization, career development, emotional commitment and turnover intention of employees differentiate depending on some demographic characteristics. Also, a significant relationship is found out between the variables deployed. For this reason, all the hypotheses that are put forward in advance are validated.