Handle an emergency in the traffic light using artificial intelligence
- Tez No: 672315
- Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
21. yüzyılda trafik sıkışıklığı, gelişmiş ülkelerde ve dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerinde ve hatta gelişmekte olan ve yükselen ülkelerde bile yaygın bir olay olmuştur. En yaygın zorluklardan bazıları, artan kaza oranı, iş saatlerinin kaybı ve Ambulans ve acil müdahale araçlarının (polis, itfaiye vb.) Hızlı ve engelsiz hareket etmesi, her yerde ve özellikle büyük şehirlerde büyük bir zorluktur. Yapacağımız şey, yolda acil durum aracının karşılaştığı sorunları iyileştirmektir. Trafik yönetimi tarafından ve biz bu tıkanıklık sorunlarını çözüyoruz, Yapay zeka kullanarak yeni trafik ışığı sistemi kurmak daha iyidir, araçların varlığını veya yokluğunu algılar ve buna göre tepki verir. Araştırma çalışmasının amacı, yapay zeka yardımıyla acil durumu iyileştirmek için trafik kontrol sistemini iyileştirmektir. Bu şekilde, çalışmanın araştırma hedefleri aşağıdaki gibidir: Trafik ışığında acil durumla nasıl başa çıkılacağını keşfetmek için Yapay zeka kullanarak trafik ışığında bir acil durumla başa çıkmak için gelişmiş trafik sistemini önermek.
Özet (Çeviri)
Traffic congestion, in the 21st century, has been a common occurrence in developed countries and their major cities across the globe, and even in developing and emerging countries, Some of the most common hardships include ,increased rate of accident, loss of man hours and The fast and hindrance free movement of Ambulance and emergency response vehicles(police, fire service, etc.) is a big challenge everywhere and specially in big towns this What we are going to do is to improve the problems faced by emergency vehicle on the road by traffic management and we solve these congestion problems it is better to build new traffic light system using Artificial intelligence senses the presence or absence of vehicles and reacts accordingly. The objective of the research study is to improve the traffic control system for making the emergency better with the help of artificial intelligence. In this manner, the research objectives of the study are as follow: To explore the ways how to handle the emergency in the traffic light To propose the advance traffic system for handling an emergency in the traffic light by using artificial intelligence.