Methods viable for anomaly detection of application-levelnetwork
- Tez No: 672314
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zorluklardan dolayı, pratikte kullanılan birçok anormallik algılama algoritmasında veri bulunur tamamen istatistiksel olmaktan çok araştırma geçmişi ve yöntemler daha çok buluşsal yöntemlerden yararlanmaktadır çözümün hassasiyetini dengelemek için deterministik çözümlere göre hesaplama karmaşıklığı. Sonuçları yorumlama yeteneği de önemlidir, çünkü çoğu Anormallikleri listeleyen vakalar, sorunun sadece ilk kısmıdır, sonuçta ortaya çıkan görev genellikle algoritmanın neden anormallik ilan ettiğini açıklamak için. Bunun amacı tez, uygulama düzeyinde ağın anormallik tespiti için uygun yöntemleri sunmaktır. vekiller, sunulan birkaç yöntemi içeren bir uygulamayı uygulamak ve bunları gerçek dünya verileri üzerinde karşılaştırın. Veri kümesindeki zamanın rolü de analiz edilir.
Özet (Çeviri)
Due to the difficulties, many anomaly detection algorithms used in practice have data mining background rather than purely statistical, and the methods exploit heuristics rather than deterministic solutions in order to balance the precision of the solution against computational complexity. The ability to interpret resultsis also important because in many cases listing the anomalies is only the first part of the problem the consequent task is usually to explain why the algorithm declared it to be an anomaly. The objective of this thesis is to present the methods viable for anomaly detection of application-level network proxies, to implement an application that features several presented methods and to compare them on a real-world data. The role of time in the dataset is also be analyzed.