Predicting power consumption using artificial neural networks algorithms
  1. Tez No: 672333
  2. Yazar: JUHAINA THAKIR MAHMOOD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya enerji tüketiminin önemli bir kısmı uluslar yaratmaktır. Günümüzde elektrik enerjisi, teknolojinin gelişmesinin temel ve temel bir parçası haline geldi. İnsan hayatını teşvik eden ve iş verimliliği sağlayan elektrik enerjisi üretimi ve tüketimi her geçen yıl artmaktadır. Yapay sinir ağları (YSA), özellikle geri besleme bağlantılarına sahip olduklarında, karmaşık dinamikler üretme kabiliyetleri nedeniyle kontrol uygulamalarında dikkat çekti. Bir ağın bir problemi çözmesi için en iyi parametre setini bulma problemi, bir arama ve optimizasyon problemi olarak görülebilir. Yakın geçmişte, farklı araştırma veri kümelerinin eğitimi için YSA parametrelerinin optimize edilmesi sorununa uygulanan, yaygın olarak kullanılan iki stokastik algoritma, genetik algoritmalar (GA'lar) ve parçacık sürüsü optimizasyonu (PSO) vardır. Sinir ağı tabanlı eğitim süreci, robotun karmaşık görevleri yerine getirmesini sağlamak için GA'lar ve PSO kullanılarak optimize edilmiştir. Ancak, gelecekteki elektrik tüketiminin tahmin edilmesi, geleceğe yönelik önemli düzenlemelerin yapılması ve enerji önlemlerinin alınması açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle bu araştırma çalışmasında, YSA eğitim performansını optimize etmek için mikroalglerin yaşam davranışlarından esinlenerek yapay alg algoritması (AAA) adı verilen biyo-esinlenmiş bir meta-sezgisel optimizasyon algoritması, yani fotosentetik türler kullanılmıştır. Algoritma, evrimsel sürece, adaptasyon sürecine ve mikroalglerin hareketine dayanmaktadır. Önerilen YSA-AAA algoritmasının performansı, çeşitli kıyaslama veri kümelerinde ve YSA-PSO modeline karşı gerçek dünya tasarım optimizasyon probleminde doğrulanmıştır. Korelasyon nedeniyle YSA, elektrik tüketiminin iyi bir göstergesi gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant extent of world energy consumption is by creating nations. Today, electric energy has turned into a basic and fundamental piece of the improvement of technology. Generation and consumption of electrical energy, which encourages human life and builds work efficiency, are expanding each year. The artificial neural networks (ANNs) received attention in control applications due to the ability to produce complex dynamics, especially when they have feedback connections. The problem of finding the best parameter set for a network to solve a problem can be seen as a search and optimization problem. In recent past, there are two widely used stochastic algorithms, genetic algorithms (GAs) and particle swarm optimization (PSO), applied to the problem of optimizing parameters of ANNs for the training of different research datasets. The neural network-based training process is optimized using GAs and PSO in order to enable the robot to accomplish complex tasks. However, forecasting the future consumption of electricity is vital in making key arrangements for the future and taking energy measures. Therefore in this research work, a bio-inspired metaheuristic optimization algorithm called artificial algae algorithm (AAA) inspired by the living behaviors of microalgae is been used , photosynthetic species, is introduced to optimize the ANN training performance. The algorithm is based on the evolutionary process, adaptation process and the movement of microalgae. The performance of the proposed ANN-AAA algorithm has been verified on various benchmark datasets and a real-world design optimization problem against the ANN-PSO model. Because of the correlation, ANN appears to be a decent indicator of electricity consumption.