Spectrum behavior prediction and optimized throughput /time performance using ffnn in cognitive radio
- Tez No: 672365
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sabit spektrum tahsis fenomeni (FSA) nedeniyle, spektrum anlaşması yeni gelişen teknolojilerin taleplerini karşılayamadı. Bununla birlikte, bilişsel radyo, spektrumda kullanımın iyileştirilmesi ve rekabet eden kaynak yetersizliği için yaklaştı. Gün geçtikçe, yaşam tüm sektörlerde yeni teknolojilere yöneldikçe radyo spektrumu kullanıcılarının sayısı artıyor, bu nedenle lisanslı bant kullanıcıları bile daha geniş radyo spektrumu talep ediyor. Kullanıcılar, radyo spektrumu tıkanıklığını dengelemek için başka bantlara atanabilir. Bu projede, radyo spektrumu boşluk tespiti ve ikincil kullanıcı ataması için algılanır. Bilişsel kullanıcılar, beyaz banda ya birincil kullanıcılarla birlikte iletişim kurarak ya da boşluk boşalana kadar bekleyerek katılırlar. İletim süresi boyunca, spektrum doluluk durumunun belirlenmesi için birincil kullanıcıların davranışları incelenir. Birincil kullanıcıların aktivitesi, zaman perspektiflerinden belirsiz davranışlar nedeniyle rastgele değişkenler olarak simüle edilir. Kanal gürültüsü ve solma efektleri gibi sorunlar, bu tür olaylar nedeniyle spektrum deliklerinin meşgul görünmesini sağlayan spektrum algılamanın kesicileri olarak durur. CR ağı, Matlab yazılımı kullanılarak modellenmiştir, böylece hem birincil hem de ikincil kullanıcılar spektrumu Enerji algılama yöntemi ile algılayabilir ve davranışları ve etkinlik matrislerini sağlayan bekleme süresi tahminci yaklaşımını kullanarak spektrumu etkin bir şekilde paylaşabilir. Adayların spektrumu paylaşmaları sağlanır ve bundan sonra, alt katman ve örgü spektrum paylaşımı kullanımdayken iletim gecikmesi ve verim incelenir. Zaman tahmincisi algoritması, işlem hacmi ve iletim gecikmesi arasında bir denge sağlamak için hesaplama bütçesini ve gecikmeyi azaltmak için kullanılır. Spektrumu paylaşmak için üç teknik kullanılır: underlay, interweave ve Feed Forward Neural Network.
Özet (Çeviri)
Due to fixed spectrum allocation phenomenon (FSA), spectrum agreement failed to satisfy the demanded of new evolving technologies. However, cognitive radio approached for utilization improvement in the spectrum and competing resources deficiency. Day by day, number of radio spectrum users is increasing as life tends towards new technologies in all sectors, so even those users of licenced band are demanding larger radio spectrum. Users may get assigned into other bands to balance the radio spectrum congestion. In this project, radio spectrum is sensed for voids detection and secondary user assignment. Cognitive users are participating the white band either by transmitting alongside with primary users or waiting until the hole is getting vacant. During the period of transmission, the behaviours of primary users are studied for determining the spectrum occupancy status. The activity of primary users is simulated as random variables due to uncertain behaviours from time perspectives. Issues like channel noise and fading effects stand as interrupters of spectrum sensing which make spectrum holes to appear busy due to such incidents. CR network is modelled by using Matlab software so that both primary and secondary users can sense the spectrum by Energy detection method and share the spectrum effectively by employing the approach of waiting time estimator which provides behaviours and activity matrixes. Candidates are made to share the spectrum and hereafter transmission delay and throughput are examined when underlay and interweave spectrum sharing were in use. Time estimator algorithm is used to reduce computing budget and latency to obtain a trade-off between throughput and transmission delay. Three techniques are used to share the spectrum namely: underlay, interweave and Feed Forward Neural Network.