Design and implement a big data processing platform suitable for smart grids data
Akıllı şebeke kılavuzları (verileri) için uygun büyük bir veri işleme platformu tasarlamak ve uygulamak
- Tez No: 672366
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Büyük veri analizi birçok alanda mevcuttur ve akıllı şebekeler bir istisna değildir. Elektrik enerjisi üretiminin ve dağıtımının modernizasyonu, büyük veri analizinden oldukça etkilenir. Bu verileri analiz ederek, maliyetleri düşürürken çok daha verimli ve güvenilir bir şekilde elektrik üretip dağıtabiliriz. Tezin ana amacı, büyük miktarlarda akıllı şebeke verilerini işleyebilen bir büyük veri analizi platformu tasarlamak ve uygulamaktır. Söz konusu platform, kullanıcının veri kümelerini yönetmesine ve genişletmesine, akıllı şebekeleri platforma aktarmasına ve özel analiz komut dosyalarını çalıştırmasına izin vermelidir. Sonuçlara göre Apache Flink, neredeyse tüm kategorilerde Apache Spark ve Apache Storm'dan daha iyi performans gösteren en iyi seçenek olduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
Big data analysis is present in many fields and smart grids are not an exception. Modernization of electric power generation and delivery is highly influenced by big data analysis. By analyzing these data, we can generate and distribute electricity in a much more efficient and reliable way while lowering the costs. The main goal of the thesis is to design and implement a big data analysis platform capable of processing large amounts of smart grids data. The platform should allow the user to manage and enlarge datasets ingest smart grids data into the platform and run custom analysis scripts. Based on the results, Apache Flink proved to be the best option, outperforming Apache Spark and Apache Storm in almost all categories.