Evli bireylerin enneagram kişilik tipleriyle evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationships between marital adjustment and personality types of married people
  1. Tez No: 672379
  2. Yazar: FATMANUR BURCU BOZİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma evli bireylerin Enneagram kişilik tipleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma 201 (51.9) kadın, 186 (%48.1) erkek evli birey ile yürütülmüştür. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Enneagram Türkiye Kişilik Envanteri', 'Yakın Doğu Evlilikte Uyum Ölçeği' ve demografik özellikler için oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır Araştırmada verilerin analizi için Betimleyici İstatistikler, Spearman Korelasyon Analizi, Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testleri'nden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Enneagram Türkiye Kişilik Envanteri ve Yakın Doğu Evlilikte Uyum Ölçekleri arasında birçok alt boyut arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. İki ölçekte de demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Enneagram ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide bireyin kendisi ile ilgili olan durumlar anlamlı farklılık gösterirken eşle, ebeveynlerle, kardeşlerle ve çocuklarla gibi başka bireylerle ilgili durumların anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between marital asjustment and Enneagram personality types of married people. This study was conducted with 201 (51.9) women and 186 (48.1%) men. Relational Screening Model was used in the research. In the study 'Near East Marital Adjustment Scale' and 'Enneagram Turkey Personality Inventory' and 'Personal Information Form' were used as data collection tools. Spearman Correlation Analysis, Chi-Square Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test were used to analyze data. As a result of the research, statistically significant relationships were found between the sub-dimensions of Near East Marital Adjustment Scale and Enneagram Turkey Personality Inventory. There were significant differences in demographic variables for both scales. In the relationship between enneagram and marital adjustment, it was concluded that the self-related situations differ significantly, while the situations related to the other individuals like the spouse, parents, siblings and children did not differ significantly.