Böbrek taşı nedeniyle perkutan nefrolitotomi uygulanan hastalarda tedavi başarısı ve komplikasyonları öngörmek için kullanılan taş skorlama sistemlerinin (S.T.O.N.E, GUY, CROES, S-ReSC) validasyonları ve karşılaştırılması
The comparison and validation of kidney stone score systems (S.T.O.N.E, GUY, CROES, S-ReSC) for predictions treatment success and complications of patients who underwent percutaneous nephrolithotomy for kidney stones
- Tez No: 672378
- Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM HALİL BOZKURT, DOÇ. DR. TANSU DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
GİRİŞ: Böbrek taşı nedeniyle perkutan nefrolitotomi uygulanan hastalarda tedavi başarısı ve komplikasyonları öngörmek için kullanılan taş skorlama sistemlerinin (S.T.O.N.E, GUY, CROES, S-RESC) validasyonları ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2012 ile Agustos 2015 tarihleri arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde 567 hastaya perkütan nefrolitotomi operasyonu uygulandı. Bu hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalarda 2 (iki) ve üzeri giriş yapılan 60 hasta ile operasyon esnasında exitus gelişen 1 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalar; geçirilmiş taş cerrahisi / SWL, nefrostomi ya da üreteral kateter takılma öyküsünü içeren ayrıntılı bir anamnez ve fizik muayene, tam kan sayımı, serum üre – kreatinin düzeyi, koagulasyon profili, lipid profili, serolojik testler ve idrar kültürü ile değerlendirildi. Tüm hastalar operasyon öncesi kontrastsız tüm abdomen spiral BT ile degerlendirildi. Bütün operasyonlar üçüncü basamak bir hastanede 2 (iki) deneyimli cerrah tarafından uygulandı. Bütün PNL ler genel anestezi altında ve prone pozisyonunda uygulandı. Hastaların postoperatif 1. aydaki kontrollerinde hastalar DÜSG (direkt üriner sistem grafisi) ile değerlendirildi. DÜSG de şüpheli opasite olan hastalar ve/veya semptomatik hastalar ve taşı opak olmayan hastalar sırasıyla üriner USG (ultrasonografi) ve kontrastsız tüm batın BT (bilgisayarlı tomografi) ile değerlendirildi. Semptomları olmayan ve < 4 mm taşı olan hastalarda taşsızlık sağlandığı kabul edildi. GUY, S.T.O.N.E, S-ReSC ve CROES skorlama sistemleri her hastaya tek tek uygulandı. Bu skorlama sistemleri ile taşsızlık oranları, operasyon süreleri, skopi süreleri, hastanede kalış süreleri korele edildi. Hastalar CROES skorlama sisteminde aldığı puanlara göre 4 (dört) gruba ayrıldı (evre 1: 0–100, evre 2: 101–150, evre 3: 151–200, evre 4: 201–350). Postoperatif komplikasyonlar modifiye Clavien skorlama sistemine göre hesaplandı ve bu taş skorlama sistemleri ile korele edildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 48.5 ± 12.7 (17-82), ortalama vücut kitle indeksi 26,68 ± 4,8 kg/m2 olarak saptandı.Toplam 260 (%51.4) hastaya sağ PNL, 246 (%48.9) hastaya ise sol PNL işlemi yapıldı. Ortalama taş boyutu 502,01 ± 517,5 (55-2869) mm² olarak hesaplandı. Hastaların hepsine tek giriş yapıldı. PNL işlemi uygulanan 321 (%63,4) vakada subkostal giriş yolu, 185 (%36,5) hastada ise interkostal giriş yolu kullanıldı. Operasyon süresi ortalama 102,06 ± 39,4 (25-300) dk, floroskopi süresi ortalama 78,67 ± 49,7 (9-410) sn olarak hesaplandı. Perkütan nefrolitotomi uygulanan hastaların 112 (%22,1)'inde rezidü taş olduğu tespit edildi. Hastaların ortalama hastanede kalış süreleri ise 3,84±2,1 (2-20) idi. Operasyondaki kan kaybı hemoglobin değerlerine bakılarak hesaplandı. Operasyon öncesi ve sonrası ortalama hemoglobin konsantrasyonu farkı 1,6 mg/dl olarak tespit edildi. Toplamda 40 (%7,9) hastaya kan transfüzyonu yapıldı. Ortalama CROES, S.T.O.N.E, Guy ve S-ReSC skorları sırasıyla; 3,19±0,8, 7,52±1,8, 2,08±0,9, 3,35±2,2 olarak saptandı. Toplam taşsızlık saptanan hasta sayısı 394 (%77.9) idi. CROES sisteminde evre arttıkça taşsızlık oranlarının arttığı, diğer skorlama sistemlerinde ise evre artımı ile taşsızlık oranlarının azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: We aimed to compare ve validate kidney stone score systems (S.T.O.N.E, GUY, CROES, S-RESC) for predıctıons treatment success and complications of patients who underwent percutaneous nephrolithotomy for kidney stones. MATERIALS AND METHODS: We retrospectively analyzed 568 patients who underwent PNL from January 2012 to August 2015 Izmir Bozyaka Research And Training Hospital Urology Departmant for kidney stones. 60 patients because of double acses, 1 patient because of death excluded from the study. All patients had been investigated with a ditailed story of stone surgery, SWL, nephrostomy or ureteral catater and phsiycal examination, complete blood count, serum urea –creatinin test, coagulation tests, lipid profile , serological tests and urine culture. All patients evaulated with complete abdomen CT scan. All PNL operations was performed with general anesthesia in prone position by two experienced surgeon. All patients analysed with DUSG (dırect uriner system graphy) after one month from the surgery. Patients who had equivocal opacity in DUSG or symptoms, evaulated with uriner system USG and total abdomen CT scan. Patients who had no symptoms or