Antakya ve çevresinde süne (Eurygaster integriceps put) yumurta parazitoidlerinin tespiti ve bunların kitle üretim olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 67241
  2. Yazar: ŞENER TARLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKTAT DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
öz Antakya bölgesinde 1995-1996 yıllarında yürütülen bu çalışmayla buğdaylarda zararlı süne, Eurygaster integriceps Put. yumurta parazitoidleri, Trissoicm spp. (Hym.: Scelionidae)'nin tesbiti ve kitle üretim olanakları saptanmıştır. Buğday ekili alanlarda ve çevresinde yapılan sürveylerde süne yumurta parazitoidlerinin biyolojileri ve davranışları, parazitoidlere alternatif konukçu olan Pentatomidae familyasına ait türler ve bu türlerin üzerinde beslendikleri bitkiler tesbit edilmiştir. Antakya ve çevresinde süne yumurta parazitoidleri olarak Trissolcus semistriatus Nees, T. festivae Viktorov, T. rufiventris Mayr, T. pseudoturesis Rjachovsky, T. basaiis Woll., Telenomus chloropus Thoms., Telenomus sp. (Hym.: Scelionidae), Ooençyrtus telenomicida Vass., Ooençyrtus sp. (Hym.: Encrytidae) türleri ve bu türler içerisinde T. semistriatus' un en yaygın ve hakim tür olduğu tesbit edilmiştir. Süne dışında 5 pentatomid türün daha süne yumurta parazitoidlerine konukçuluk yaptığı belirlenmiştir. Bu türler Eurydema ornatum L., Graphosoma lineatum L., G semîpunctata F., Dolycorus baccarum L. ve Carpocoris mediterraneus Germ.'dur. Bu türlerden başka 7 pentatomid türünün yörede çeşitli bitkilerde beslendiği ancak bunlardan süne parazitoidleri elde edilemediği belirlenmiştir. Sünenin biyolojik mücadelesinde kullanılması amacıyla T. semistriatus için en uygun konukçu türünün E. ornatum ve bunun ana konukçu bitkisinin Diplotaxis muralis L. D.C. olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Egg parasitoids, Trissolcus spp. (Hym. : Scelionidae) of sunn pest, Eurygaster integriceps Put., and their mass-rearing possibilities were determined in the years of 1995-1996 in Antakya. By surveys in wheat fields and their surrounding same biological aspects of egg parasitoids; the Pentatomid species of alternative host to parasitoids and their host plants were obtained. As the egg parasitoids of sunn pest in Antakya region Trissolcus semistriatus Nees, T. festivae Viktorov, T. rufiventris Mayr, T. pseudoturesis Rjachovsky, T. basalis Woll., Telenomus chloropus Thorns., Telenomus sp. (Hym.. Scelionidae), Ooencyrtus ielenomicida Vass., ooencyrtus sp. (Hym.: Encrytidae) were determined and among them T. semistriatus was found as the widespread and predominant one. Out of sunn pest, five alternative pentatomid species obtained from several host plants. Viz., Eurydema ornatum L., Graphosoma lineatum L., G. semipunctata F., Dofycorus baccarum L., Carpocoris mediterraneus Germ, from which egg parasitoids of sunn pest were reared and seven more pentatomids without parasitoids. Eurydema ornatum as the most reliable species and its main host plant, Diplotaxis muralis L., D.C., were found as main tools for mass-rearing of T. semistriatus in order to use in the biological control of the sunn pest.