Türkiye'de katılım sigortacılığının gelişimi: İngiltere ile karşılaştırmalı nitel analiz
A comperative analysis on participation insurance in Turkey and England
- Tez No: 672411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
14. yüzyılda ortaya çıkan sigortacılık sistemine,“belirsizlik, kumar, faiz”gibi İslam hukukuna uygun olmayan gerekçelerle, Müslümanlar çok sıcak bakmamıştır. Ancak mevcut ekonomik düzen ve ticari anlayış gereği ihtiyaç duyulan sigorta için katılım veya tekafül sigortacılığı alternatif bir ürün olarak ortaya geliştirilmiştir. Temelinde kişilerin birleşerek oluşturacağı yapıyla, herhangi bir üye istenmeyen durumla karşılaştığında sıkıntısının giderilmesi, zararının tazmini için geliştirilen katılım sigortacılığı orta-uzun vadede büyük potansiyel taşımaktadır. Başta Müslüman ülkeler olmak üzere, finansal faaliyetlerde dünyanın önde gelen ülkelerinde ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, katılım sigortacılığı literatürü gözden geçirerek, Birleşik Krallık'taki katılım sigortacılığı uygulamaları ile Türkiye'deki uygulamalar incelenmiş, güçlü ve zayıf yanları ile fırsatlar analiz edilmiştir. Çalışmanın neticesinde Türkiye için güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditler irdelenmiş Birleşik Krallık ile tek tek karşılaştırılarak bir SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analizi ortaya konulmuştur. 2017 itibarı ile çıkartılan Katılım Esasları Çerçevesinde Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik gibi, sigortacılık hakkındaki düzenlemelerin çok önemli bir etken olacağı ve avantaj sağlayacağı hususu öngörülmektedir. İlgili düzenlemeler tekafül sigortasının gelişimine katkı sağlayacak içeriktedir. Ancak bunu destekleyen bir veri henüz bulunmamaktadır. Bu durumda yeni yapılacak çalışmaların nicel olarak derlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Muslims did not look warmly to the insurance system that emerged in the 14th century on grounds that are not in accordance with Islamic law such as“uncertainty, gambling and interest”. However, due to the current economic order and commercial understanding, Islamic insurance or takaful has been developed as an alternative. Islamic insurance, which is developed to meet the undesired situation when any member encounters a problem and to compensate the loss, has great potential in the medium and long term. Interest in the World's leading countries in financial activities, especially in Muslim countries, is increasing day by day. In this study, by reviewing the literature primarily, Islamic insurance practices particularly in the United Kingdom and in Turkey were examined, also strengths weaknesses and opportunities were analyzed. In this study, participation in insurance by reviewing the literature, with the participation of the United Kingdom examined practices in the insurance applications in Turkey, with strengths and weaknesses, opportunities were analyzed. Been analyzed strengths and weaknesses, opportunities and threats for Turkey in the study were put forward by the United Kingdom as a result of a SWOT analysis comparing individual. Within the framework of the Participation Principles issued as of 2017, it is anticipated that regulations on insurance such as the Regulation on Insurance and Private Pension Activities will be a very important factor and will provide an advantage. The relevant regulations are content that will contribute to the development of taqaful insurance. However, there is no data to support this yet. In this case, it is recommended to quantitatively compile new studies.