Implemention and evaluation of randomness for wireless sensors
Kablosuz sensörler için rasgeleğin uygulanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 672452
 - Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kablosuz sensör cihazları kaynak kısıtlıdır. Bu nedenle, bilgisayar sistemleri tarafından kullanılan simetrik anahtar kriptografisi için rasgele anahtar üretmenin karmaşık yöntemleri uygulanamaz. Radyo, kablosuz ağ cihazlarının ayrılmaz bir parçasıdır, alınan radyo sinyali gücündeki varyasyon, rastgele anahtar üretimi için kullanılabilen bir rastgelelik kaynağıdır, gürültü diyotu veya foto direnç tabanlı gibi ilave rastgele kaynak kaynakları da entegre edilebilir bu cihazlarla. Bu kaynaklar rastgelelik içerir. Bununla birlikte, bu kaynakların çoğu gerçekten rastgele değildir ve önemli ölçüde önyargı ve korelasyonlara sahip olabilir. Bu tez, kablosuz ağ aygıtları için fiziksel rastgelelik kaynaklarını denemeyi ve kablosuz algılayıcı ağlar için seçilen rasgelelik çıkarıcılarını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The wireless sensor devices are resource constrained. Therefore, sophisticated methods of random key generation for symmetric key cryptography used by the computer systems cannot be implemented. The radio is an integral part of wireless network devices, the variation in received radio signal strength is a source of randomness, which can be used for random key generation, the additional sources of random- ness like noise diode or photoresistor based can also be integrated with these devices. These sources contain randomness. However, most of these sources are not truly random and may have substantial biasing and correlations. This thesis aims to experiment with the physical sources of randomness for wireless network devices and examining the selected randomness extractors for wireless sensor networks.