Effect on photovoltaic performance of solar panels
Güneş panellerinin fotovoltaik performansına etkisi
  1. Tez No: 672453
  2. Yazar: MENA MUAAD ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Fotovoltaik (PV) hücrelerin enerji üretiminin sınırlandırılması, bu panellerin en iyi çalışma koşullarında çalıştırılmasını önemli hale getirir. Ek olarak, daha az güneş ışığı ve daha yüksek hücre sıcaklıkları, güç üretimini olumsuz yönde etkileyen değişkenlerdir. Bu tezde, alternatif termal kontrol tekniklerinden biri olan faz değişim malzemesi (PCM) kurulumu ile hücre sıcaklığının potansiyel azaltılması tartışılmaktadır. PV panel sıcaklığını düşürmek için böyle bir yöntemde geniş sıcaklık aralığının üstesinden gelmek için önerilen sistemde üç tip PCM (RT15, ​​RT35 ve SP25E2) birlikte kullanılır. Önerilen şema MATLAB kullanılarak simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları, yüksek sıcaklıklı PCM'nin etkisinin genel etki olduğunu göstermektedir. PCM'nin kullanımı, sıcaklık PCM erime noktasından daha düşük olduğunda dezavantajdır. Bu dezavantaj, panelin sıcaklığının ortam sıcaklığından daha fazla artmasıdır. PCM erime noktasından daha yüksek olan sıcaklıklarda sonuçlar, panelin sıcaklığını düşürmede ve böylece pik saatlerde voltajı ve maksimum güç noktasını artırmada iyi bir etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic (PV) cells energy production limitation leads to make it important to operate those panels in the best operating conditions. In addition, less sunlight and higher cell temperatures are variables that adversely affect power generation. The potential reduction of cell temperature by one of the alternative thermal control techniques, phase change material (PCM) installation is discussed in this thesis. Three types of PCM (RT15, RT35, and SP25E2) are used together in the proposed system to overcome wide temperature range, in such method to reduce the PV panel temperature. The proposed scheme is simulated using MATLAB. Simulation results show that the effect of high temperature PCM is the overall effect. The use of PCM is disadvantage when the temperature is lower than the PCM melting point. This disadvantage is that the temperature of the panel increases more than the ambient temperature. At the temperatures which were higher than the PCM melting point, the results showed a good effect on decreasing the temperature of the panel and thus increasing the voltage and the maximum power point at peak hours.