Power energy management for solar energy system with fuzzy logic
Bulanık mantık ile güneş enerjisi sistemi için güç enerjisi yönetimi
  1. Tez No: 672472
  2. Yazar: HANI SAED FARAJ ALI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yeşil enerji ve yük talebi arasındaki aktif işbirliği, elektrik kalitesi ve sürdürülebilirlikte ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu, yeşil ve mikro / şebeke enerji kaynakları arasında elektrik istikrarını korumak için yeni stratejilerin dahil edilmesini gerektirir. Bu tezde, güneş enerjisi için güç enerjisi yönetimi için bulanık mantık denetleyicisi kullanılmıştır. bulanık denetleyicinin girişi için beş parametre kullanılır. parametreler Fotovoltaik değer, Şebeke, yük, pil şarj durumu ve tarife idi. Çıkışlar, PV Kullanımı, Pil Kullanımı, Şebeke Kullanımı, Pil - PV Kullanımı ve Pil - Şebeke Kullanımı'dır. Yedi vaka çalışması, Matlab-Simulink 2018a tarafından test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca model 24 saat test edildi ve bu 24 saat boyunca 24 kuralı kullandık.
Özet (Çeviri)
Active cooperation between green energy and load demand creates serious problems in electricity quality and sustainability. This requires the inclusion of newer strategies to maintain electricity stability between green and micro / grid energy sources. In this thesis, for power energy management for solar energy, the fuzzy logic controller is used. for the input of the fuzzy controller, the five parameters are used. the parameters were Photovoltaic value, Grid, load, battery state of charge, and tariff. The outputs are PV Usage, Battery Usage, Grid Usage, Battery – PV Usage, and Battery – Grid Usage. Seven case studies are tested and evaluated by the Matlab-Simulink 2018a. Also, the model is tested for 24 hours, and for these 24 hours, we used the 24 rules.