Nanotekstiller ve medikal alandaki uygulamaları
Nanotextiles and their applying in the healthcare
  1. Tez No: 672471
  2. Yazar: ALMAGÜL BAYMURAT
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada medikal sektördeki nanotekstil uygulamaları ve kullanım şekilleri incelenmiş ve Türkiye'de medikal sektörde yer alan çeşitli işletmelere anket uygulaması ile elde edilen veriler ışığında nanotekstil üretimine ilişkin mevcut durumun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hangi nanotekstil ürünlerinin nasıl üretildiği, ithalat-ihracat durumları, illere göre işletmelerin dağılımı gibi sorulara yanıt aranmıştır. Çalışma sırasında Türkiye'de medikal sektördeki nanotekstil üretimi yapan 19 firmaya anket uygulanmıştır ve araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde istatistik SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Nanotekstil ürün üreten medikal firmaların birçoğunun büyük şehirlerde faaliyet gösterdikleri; faaliyet sürelerinin ortalama 30 yıl olduğu; üretim için kullandıkları nanotekstillerin birçoğunun kendi üretimleri olduğu; AB ülkeleri, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yaptıkları; ürettikleri nanotekstil medikal ürünlerinin genellikle ameliyathanedeki hasta ,doktor ve hemşireler tarafından kullanılan önlük, boneler , yatak–yastık-yorgan kılıfları, hasta bakım ve temizlik ürünleri ile dokusuz (nonwoven) kumaşlar olduğu; üretilen medikal nanotekstil ürünlerinin en fazla fonksiyonel kaplamalı dokusuz yüzeylere sahip olduğu; antimikrobial olduğu, tek kullanımlık olduğu; çok kullanımlı ürünlerin ise bakteriyel bariyer etkileri ve su itici özellikli etkilerinin ortalama 30 yıkamaya kadar dayandığı belirlenmiştir. Tez çalışması sırasında elde edilen bulgular sonucunda Türkiye'de üretilen medikal nanotekstil ürünlerin ameliyathane malzemeleri ve koruyucu kiyafetler ile sınırlı kaldığı görülmüştür. Günümüz şartları ve teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda hasta önlükleri, personel uniformaları ve hastane tekstillerinde (nevrisim takımları, çarşaf, yastık, battaniye, yorgan, perde vs.) kendi kendini temizleyen, antibakteriyel aktiviteye sahip, nano özellikli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Nanoteknoloji, Nanotekstil, Medikal Nanotekstili, Medikal Sektör, Türkiye'de Medikal Nanotekstil.
Özet (Çeviri)
In this study, it aims to determine the current situation related to nano-textile production in consideration of data obtained by applying a survey method to several businesses operating in the healthcare sector in Turkey. During the study, the survey was applied to 19 companies producing nano-textile in the healthcare sector in Turkey, and SPSS 22.0 was used to analyse data obtained from the research. It was determined that many of the companies producing nano-textile operates in metropolitans; the activity period of them is 30years in average; the nano-textile used for production is mostly their own productions; they export to EU countries,Middle Asia and Middle East, the medical nano-textile products they produces are commonly gowns and coats, surgical caps, mattress and quilt covers, production for housekeeping and patient care used by patients, doctors and nurses in operating rooms and nonwoven fabrics; the medical nano-textile products produced have the maximum functional coated nonwoven surfaces; that is anti-microbial and for single-use, the bacterial barrier-effect and water-repellent properties of the products for multiple-use are durable for 30washing time in average. In consequence of findings obtained during the thesis study, it has been understood that medical nano-textile products produced inTurkey are limited to hospital operating materials and protective clothing. Considering that the present conditions and technological developments, the products with properties of selfcleaning, antibacterial activity, nano should be preferred in patient gowns, staff uniforms, and hospital clothing (bedlinen, blankets, quilts, curtains...) KEY WORDS: Nanotechnology, Nano-Textile, Medical Nano-Textile, Healthcare Sector, Medical Nano-Textile in Turkey.