Design a tracing system for a seed supply chain based on blockchain
Blockchain'e dayalı bir tohum tedarik zinciri için izleme sistemi tasarlayın
- Tez No: 672482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMAD İLYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Blockchain teknolojisi, bir kaydın içinde depolama işlemini gerçekleştirir ve bu defter çok sayıda taraf (bilgisayarlar, sunucular) üzerinde büyütülür. Kayıtlar şifrelenir ve merkezi sistemlerde olduğu gibi değiştirilemez. Ürünün menşei hakkındaki bilgi ve bilgiyi manipüle etme veya değiştirme ve tüketicinin bir dizi tedarik zincirinden gelen ürüne ilişkin şeffaflığını artırma sorununu çözmek için bu araştırma, ürünü izlemek için bir sistem oluşturmayı öneriyor. Tüm ürün bilgileri, tedarik zincirinin her bölümünün çalışmasını ve depoladığı bilgileri düzenleyen bir algoritma aracılığıyla seri blok zincirinde saklanır. Ayrıca, Blockchain'i arayarak ürün bilgilerini almak için bir algoritma. Sonuçların artan gıda güvenliği ve dağıtıcılar arasında artan rekabet açısından önemli olması bekleniyor. Tedarik zinciri yönetiminin ve koordinasyonunun arkasındaki tüm amaç, müşterilere ihtiyaç duydukları yönetim düzeyini ve niteliğini vermek ve bunu daha az masrafla tüm tedarik zincirine yapmaktır. İzlenebilirlik, tedarik zinciri girişimlerinde, özellikle tarımsal gıda endüstrisinde büyük bir gerekliliktir. Tüketici ve devlet kurumlarının ürünün kaynağını ve kökenini kurcalamadan kolay, güvenli ve güvenilir bir şekilde izlemesini ve bilmesini sağlamak için bir tedarik zincirinde bir ürün izleme sistemi kurmak ve sabit sistemi sağlamak için adil yönetici kabul edilen kullanıcıları onaylayabilir. Güvenilir insanlar olun çünkü sistemde bunun için tüm dünyanın göreceği verileri ekleyeceğiz, bir istemci eklemek için aktivasyon anahtarı oluşturmak için bir algoritma oluşturuyoruz.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology performs a process of storing inside a record, and this ledger is raised on a large number of parties (computers, servers). Records are encrypted and cannot be tampered with, as happens in centralized systems. In order to solve the problem of manipulating or modifying information and knowledge of the origin of the product and increasing the consumer's transparency of the product coming from a series of the supply chain, this research suggests building a system to tracing the product. All product information is stored in serial blockchain through an algorithm that organizes the work of each part of the supply chain and the information it stores. Also, an algorithm to retrieve product information by searching for Blockchain. The results are expected to be important in terms of increased food security and increased competition between distributors. The entire purpose behind supply chain the management and coordination are to give customers the level and nature of administration that they require and to do as such at less expense to the complete supply chain. Traceability is a big necessity in supply chain ventures, particularly for the agri-food industry. Building a product tracking system in a supply chain to enable the consumer and government agencies to track and know the source and origin of the product in an easy, safe and reliable way from tampering and provide the fixed system the just manager can approve accepted users that be trusted people because will add data that all world will see it for that in the system we build an algorithm to generate the activation key for adding a client.