Improved scheduling function for IEEE802.15.4E time slotted channel hopping (IM-TSCH) for wireless sensor networks
IEEE802.15.4E zamanı için geliştirilmiş çizelgeleme fonksiyonukablosuz sensör için kanal hoppıng (IM-TSCH)ağlar
- Tez No: 672554
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
(IoT) olarak adlandırılan modern teknoloji modeli, küresel bir makine ve cihaz ağıdır birbirleriyle çalışabilen ve etkileşim kurabilen. Nesnelerin İnterneti olarak bilinir gelecek şeylerin yeniliği ve geniş bir ilgi alanı için geniş konsantrasyon ve coşku artmaktadır. alanların ve çalışmaların kapsamı. (6LoWPAN) fikri, programlanabilir organizasyon yenilikleri ve Düşük Enerjili Nesnelerin İnterneti kombinasyonu (IoT) gadget'ları. Açık kaynak programlama, tıpkı ekipman aşamalarının testte kullanıldığı gibi daha sonra kuruluşun çok yönlülüğünü inşa etmek için temel uygulandı. Önerilen mühendislik verir IPv6 sahip ve güç kısıtlamalı aygıtları içeren bir 6LoWPAN geçişi aracılığıyla kullanılabilirliği tamamlamaya başlayın.Aynı sayıda uzak sensör ağı IEEE 802.15.4-2015'i kullanır Düşük güç kullanımını ve İnternet kapasitelerini koruyan standart. Zaman tahsisi Kanalı Atlama (TSCH) gerçekte Orta Erişim Kontrolünün bir bileşeni veya değişikliğidir IEEE 802.15.4 normu ile karakterize edilen protokol. Ayrıca, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF), açık olmak için IEEE 802.15.4'e (6TiSCH) bir TSCH koyarak IPv6 ile birleşmiştir. uzak sensör kuruluşlarındaki özellikler. TSCH, rezerve edilen zaman aralığından yararlanarak Dış empedansı ve multi-viii'yi azaltmak için frekans atlama ile düşük güçlü aktivite gerçekleştirin yol bulanıklığı. TSCH standardının bir süre ve frekans bölümü vermesine rağmen atlama sistemi. Bu araştırmada, TSCH'nin daha yüksek olan gelişmiş bir versiyonunu öneriyoruz. veri iletiminde kalite, daha düşük gürültü kanalı ve ölçüm tekniği bitişik düğümler arasında saat kayması, böylece etkili sürüklenme oranını düşürmek yerine yeniden senkronize ediliyor. Bu, parazit için kanal modelinin güvenilirliğini büyük ölçüde artırır. kablosuz sensör ağları.
Özet (Çeviri)
The model of modern technology called the (IoT), is a global network of machines and devices that are able to work and interact with one another. The Internet of Things is known as the innovation of things to come and is increasing wide concentration and enthusiasm for a wide scope of fields and studies. The idea of (6LoWPAN) was considered to research and study the combination of programmable organization innovations and Low Energy Internet of Things (IoT) gadgets. Open-source programming just as equipment stages are utilized with the testing base executed to build the organization's versatility later on. The proposed engineering gives start to finish availability by means of a 6LoWPAN passage to include IPv6 has and powerrestricted gadgets the same number of remote sensor networks utilize the IEEE 802.15.4-2015 standard that keeps up low force utilization and Internet capacities. Time allotment Channel Hopping (TSCH) is in actuality a component or alteration of the Medium Access Control Protocol characterized by the IEEE 802.15.4 norm. Besides, the Internet Engineering Task Force (IETF) has incorporated with IPv6 by putting a TSCH in IEEE 802.15.4 (6TiSCH) to get explicit properties on remote sensor organizations. TSCH can exploit the booked time span to accomplish low-power activity with frequency jumping to decrease outer impedance and multi-viii way blurring. In spite of the fact that the TSCH standard gives a period and frequency division jumping system. In this research, we propose an improved version of TSCH in which the higher quality, lower noise channel is taken in the data transmission, and the technique of measuring clock drift between adjacent nodes, thus reducing the effective drift rate rather than resynchronizing. This greatly improves the reliability of the channel pattern for interference from wireless sensor networks.