Stochastic patient appointment scheduling for chemotherapy
Belirsiz süreler altında kemoterapi randevularının çizelgelenmesi
  1. Tez No: 539587
  2. Yazar: NUR BANU DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kemoterapi randevu planlama problemleri hastaların premedikasyon ve infüzyon sürelerinin belirsizliğinden kaynaklı olarak zorlayıcı bir problemdir. Bu problemi çözmek için iki fazlı stokastik karışık tam sayı programlama tekniğinden yararlanıldı. Problemde hemşirelerin ve kemoterapi koltuklarının sayıları ve uygunlukları göz önüne alındı. Amaç hastaların bekleme sürelerinin ve hemşirelerin fazla mesailerinin beklenen ağırlıklı toplamının en azlanması olarak belirlendi. Premedikasyon ve infüzyon süreleri Hacettepe Onkoloji Hastanesi'nin gerçek verilerine dayalı olarak oluşturuldu. Bir senaryolu problemlerde bile çözüm süresinin yüksek olması sebebiyle formülasyon sınırlar ve simetriyi kıran kısıtlarla güçlendirildi. Hastaların sırasını ve randevu saatlerini belirleyebilmek için İlerlemeli Tedbir algoritması uygulandı. Algoritma ceza katsayısının güncellenmesi, döngülerin tespit edilmesi, değişkenlerin sabitlenmesi ve modelin amaç fonksiyonunun doğrusallaştırılması yöntemleri ile geliştirildi. İlerlemeli tedbir algoritması literatürdeki bazı sezgisel çizelgeleme yöntemleriyle sayısal deneyler yapılarak karşılaştırıldı. Hemşire ve kemoterapi koltuk sayılarının randevu çizelgelerine olan yönetimsel etkileri incelendi. Son olarak, stokastik çözümün değeri değerlendirilerek belirsizliği ele almanın önemi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy appointment scheduling is a challenging problem due to uncertainty in pre-medication and infusion durations. We formulate a two-stage stochastic mixed integer programming model for chemotherapy appointment scheduling problem under the limited availability and number of nurses, and infusion chairs. The objective is to minimize the expected weighted sum of nurse overtime and patient waiting time. We sampled the pre-medication and infusion durations based on real data of a major oncology hospital. The computation times for the problem are significantly long even for the case of single-scenario problems. In order to strengthen the formulation, valid bounds and symmetry breaking constraints are incorporated. A Progressive Hedging Algorithm is implemented in order to solve the improved formulation. We enhance the algorithm through a penalty update method, cycle detection and variable fixing mechanisms, and linearization of the model objective function. We conduct numerical experiments to compare the progressive hedging algorithm with several scheduling heuristics from the relevant literature. We generate managerial insights related to the impact of the number of nurses and chairs on appointment schedules. Finally, we estimate the value of stochastic solution to assess the significance of considering uncertainty.