Ardışık ve geleneksel sol-jel daldırma kaplama yöntemleri ile 7075 alaşımı üzerine kaplanmış Ca / P esaslı seramik kaplamaların özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the properties of Ca / P based ceramic coatings coated on 7075 alloy with sequential and conventional sol-gel dip coating methods
- Tez No: 672556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Farklı yüzey pürüzlülüklerinde alüminyum plakalar üzerine Ca/P esaslı biyoseramik kaplanması klasik daldırma kaplama yöntemi ve ardışık daldırma sinterleme uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Altlık malzemesinin yüzey kalitesinin, ardışık daldırma ve sinterleme sayısının kaplama özellikleri üzerine etkisini incelemek amacı ile farklı yüzey pürüzlülüklerine sahip 7075 serisi alüminyum yüzeyler üzerine Ca/P esaslı biyoseramik malzeme kaplanmıştır. Daldırma ve sinterleme işlemleri iki farklı şekilde uygulanmıştır. İlk yöntemde istenilen kaplama kalınlığı sağlanıncaya kadar üç kademeli daldırma ve ardından bir kez sinterleme işlemi uygulanmıştır. İkinci yöntem de ise her daldırmadan sonra 550 °C de sinterleme işlemi yapılmış ve üç kez daldırma ve üç kez sinterlemeden oluşan ardışık sinterleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Hem daldırma sayısı hem de sinterleme sayısının kaplamanın yüzey yapısını etkilediği görülmüştür. Kaplamaların yüzey yapısını incelemek için stereo mikroskop ve tarama elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Kaplamanın bağlanma dayanımını incelemek için ise mikro çizik testi yapılmıştır. Alüminyum altlık ile Ca/P esaslı kaplamanın farklı ısıl genleşme katsayılarındaki uyumsuzluk nedeni ile oluşan çatlama ve dökülmelere iki kez daldırma ve iki kez sinterleme uygulanmış olan numunelerde daha az rastlanmış olup düşük sıcaklıklarda ardışık daldırma ve sinterleme işleminin çatlak oluşumunu ve kaplama kusurlarını azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ca/P based bioceramic coating on aluminum plates with different surface roughness was carried out by applying immersion coating method and sequential sintering. In this study, bioceramic material with Ca and P content was coated by immersion method on 7075 series aluminum surfaces with different surface roughness in order to examine the effect of substrate material surface roughness and sintering number on coating properties. Immersion and sintering were applied in two different ways. In the first method, three-stage dipping and then one-time sintering were applied until the desired coating thickness was achieved. In the second method, sintering was performed at 580 C after each immersion and sequential sintering was performed, consisting of three dips and three times sintering. Both the number of dips and the number of sintering have been shown to affect the surface structure of the coating. Stereo microscope and scanning electron microscope (SEM) were used to study the surface structure of coatings. A micro-scratch test was performed to examine the bonding strength of the closure. Aluminum base with/P coatings due to mismatch in thermal expansion coefficients of different dip and cracking and peeling offt two times two times less sintering and sintering have been found in successive samples that went through the process under the conditions applied has been observed to reduce cracks and spills.