Türkiye'nin Latin Amerika'daki kamu diplomasisi faaliyetleri ve yumuşak güç unsuru
Turkey's public diplomacy activities in Latin America and the fact of soft power
  1. Tez No: 672809
  2. Yazar: EZGİ KURTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Latin Amerika, Türk dış politikasında uzun yıllar“uzak”bir bölge olarak değerlendirilmiştir. Türkiye'nin 2000'ler sonrası izlemeye başladığı aktif ve dış yönlü dış politika ve uluslararası arenada ortaya atılan merkez ülke ve küresel güç olma iddiaları Türkiye'nin Latin Amerika dahil olmak üzere dünya üzerindeki hiçbir bölgeden uzak kalmaması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu durumun bilincinde olan Türk dış politika yapıcıları, Latin Amerika ülkeleri ile başta ticari ortaklık kurma yoluyla ilişkiler geliştirmeye başlamış; devamında gelişen süreçte Latin Amerika halklarının kalplerinin kazanılmasına yönelik yumuşak güç araçları kullanılarak kamu diplomasisi faaliyetleri uygulanmaya başlamıştır. Buradan hareketle bu tez çalışması, Türkiye'nin Latin Amerika'daki kamu diplomasisi faaliyetlerini ortaya koyarak ve kurum bazlı bir yöntem izleyerek Türk dış politikasının eğilimlerine ve eksikliklerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Latin America has been considered as a“distant”region in Turkish foreign policy for many years. After the 2000s, Turkey's adoption of an active and multifaceted understanding of foreign policy and the claims to be the“center state”and“global actor”in the international arena have demonstrated that Turkey should not stay away from any country or region in the world. Turkish foreign policymakers, who are aware of the situation, have begun to develop relations with Latin American countries, primarily by establishing commercial partnerships, and in the following process, public diplomacy activities started to be implemented by using soft power tools to win the hearts of Latin American peoples. Based on this, this thesis aims to shed light on the trends and shortcomings of Turkish foreign policy by revealing Turkey's public diplomacy activities in Latin America and following an institution-based method.