Uyuşturucu kaçakçılığının Türk ekonomisi üzerine etkileri ve Türkiye tarafından uygulanan mücadele yöntemleri
Economical effects of drug smuggling in Turkey and struggle methods applied by Turkey
  1. Tez No: 672821
  2. Yazar: GÖKMEN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Toplumsal hayatın tüm aşamalarında olumsuz sonuçlar ortaya çıkaran uyuşturucu kaçakçılığı, ekonomi üzerinde de belirleyici durumdadır. Uyuşturucu arzının geçiş noktasında bulunan Türkiye de kaçakçılıktan en fazla zarar gören ülkelerin başında gelmektedir. Çalışma kapsamında değerlendirildiği gibi özellikle kamu harcamaları noktasında etkiler günümüzde daha belirgin hale gelmiştir. Bununla birlikte personel giderleri de uyuşturucu ile mücadelede devlet özelinde en fazla yük oluşturan olgu durumundadır. 1990'ların sonundan itibaren uyuşturucu ile mücadelede hem arz hem de talep boyutu kapsamında savaşmaya başlayan Türkiye yeni kurumlar ve stratejiler ile sorunun üstesinden gelmeye çalışmıştır. Elde edilen bulgular kapsamında özellikle uyuşturucu yakalamaları açısından Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesini geride bırakması, özellikle arz açısından uyuşturucu ile mücadelede başarılı olunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drug smuggling, which has negative consequences in all stages of social life, is also a determining factor in the economy. Turkey where is a transition country affected from Smuggling negatively. As evaluated in this study, the effects are more evident today, especially at the point of public expenditure. However, personnel expenses are also the phenomenon that creates the highest burden in the fight against drugs. Since the late 1990s in the fight against drugs supply and demand began to fight within the scope of both the size of Turkey has tried to overcome the problems with the new institutions and strategies. the scope of the findings. Turkey's captured drug is more than many European countries, so drug struggle is successful in in terms of supply.