Kartalkaya projesi, Kahramanmaraş sağ sahil 2. kısım sulama alanı topraklarının sulama yönünden önemli özelliklerinin belirlenmesi
Determination the properties of soils tfat are important for irrigation in 2th part of right land of Kartalkaya project
- Tez No: 67285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET APAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
III OZ Bu çalışma, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde yer alan Kartalkaya Projesi, sağ sahil 2. kısım sulama alanı topraklarının sulama yönünden önemli özelliklerini belirleyerek bu alanda çalışan çiftçi ve araştırmacılara temel verileri sunabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla arazi sınıfları dikkate alınarak 10 ayrı yerde açılan toprak profillerinden bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınarak laboratuvara getirilmiş ve gerekli analizler yapılmıştır. Toprağın infıltrasyon hızını ölçmek amacıyla, profil açılan her noktada infıltrasyon testleri yapılmıştır. Elde edilen doneler yardımıyla yörede yaygın sulama yöntemi olan karık, tava ve uzun tava yöntemleri için uygun boyutlar, bu amaçla geliştirilmiş olan eşitlik ve çizelgeler yardımıyla belirlenmiştir. Ayrıca araştırma alanında yetiştirilen bitkilerin su tüketimleri CROPWAT bilgisayar paket programı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DETERMINATION THE PROPERTIES OF SOILS THAT ARE IMPORTANT FOR IRRIGATION IN 2th PART OF RIGHT LAND OF KARTALKAYA PROJECT In this study, it was aimed to determine the properties of soils that are important for irrigation in 2th part of right land of Kartalkaya Project and to prepare the basic data for the future recearchers or farmer who will study on the soils of project. To achieve the purpose, soil profiles were dug in ten different points considering the soil types. Disturbed and undisturbed soil samples were taken from soil profiles and analyzed in the laboratory. Double cylinder infiltrometer tests were made to determine the intake rates of soils in the same locations where soil profiles were dug. According to the properties of soils, calculating furrow, basin and border length. Besides, evopotransprations for crops grown in the area were calculated by means of the program CROPWAT.