Dinin eşler arası ilişkiler üzerine etkisi: Dindar evli çiftlerin algısı üzerine nitel bir araştırma
The effect of religion on the relationship between spouses: A qualitative research on the perception of religious spouses
  1. Tez No: 672897
  2. Yazar: VOLKAN TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışma, dindar eşlerin ilişkilerine dinin nasıl etki ettiğine ilişkin algılarını anlamayı amaçlamaktadır. Dinin Eşler arası ilişkiler üzerine etkisinin nasıl algılandığı anlamanın yanı sıra, dinin evlilik ilişkisinin kurulmasına, anne-baba ve çocuk ilişkilerine, eşler arasında yaşanan sorunların önlenmesine, aile sorunlarının ve krizlerinin çözümüne etkileri anlaşılmak istenmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden kuram oluşturma yaklaşımına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda amaçlı örnekleme yöntemi ile ulaşılan, yaşları 32 ile 63 arasında değişen, en az 10 yıldır evli bulunan 30 çiftle (60 kişi) yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada içerik analizi ve betimsel analiz yapılmıştır. Araştırmamıza katılan dindar eşlerin algısında, din, eş seçiminden itibaren aile ilişkilerini etkilemekte, hem eşler arası ilişkilere hem de anne-baba ve çocuk ilişkilerine olumlu katkılar sağlamaktadır. Araştırmamızın sonuçları dinin aile ilişkilerine etkilerini ele alan literatür ile uyumludur. Araştırmamız, dindar eşlerin, dini, aile sorunlarının oluşmasında önleyici ve ortaya çıkan aile sorunlarının çözümünde destek sağlayıcı olarak gördüklerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle din, aile sorunlarının çözülememesinden kaynaklı içsel aile krizlerinin ortaya çıkmasını engelleyici, dışsal nedenli aile krizlerinin aşılmasında destek sağlayıcı ve aile yılmazlığını güçlendirici bir faktör olarak algılanmaktadır. Araştırmanın bulguları ilgili literatüre dayalı olarak tartışılmış, elde edilen sonuçların literatürle uyumlu olduğu görülmüştür. Son olarak ileri çalışmalar ve aile üzerinde çalışma yapan kurumlar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the perceptions of religious spouses about how religion affects their relationships. In addition to understanding how the effect of religion on the relations between spouses is perceived, it is desired to understand the effects of religion on the establishment of the marital relationship, the relationship between parents and children, the prevention of problems between spouses, and the solution of family problems and crises. According to the perception of religious spouses participating in our research, religion affects family relationships starting from the choice of spouse and provides positive contributions to both spouse-to-spouse relations and parent-child relationships. The results of our research are compatible with the literature dealing with the effects of religion on family relationships. Our research reveals that religious spouses see religion as a preventive factor in the formation of family problems and as a support provider in the solution of emerging family problems. For this reason, religion is perceived as a factor that prevents the emergence of internal family crises due to the inability to solve family problems, provides support in overcoming external family crises and strengthens family resilience. The findings of the study were discussed based on the relevant literature, and it has been seen that the results obtained were compatible with the literature. Finally, suggestions were made for further studies and institutions working on the family.