Evli bireylerin ilişkisinde karşılaşılan sorun ve çatışma çözme stillerinin incelenmesi
Analysis of problem and conflict resolution styles in relationship of married individuals
  1. Tez No: 672945
  2. Yazar: SİBEL UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; evli bireylerin evlilik ilişkisinde karşılaşılan sorunlarla baş edebilmek için kullandıkları sorun ve çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırma için, çevrimiçi ortam vasıtası ile düzenlenen anket, İstanbul Ataşehir İlçesi'nde yaşayan, anadili Türkçe olan 100 kadın ve 100 erkek olmak üzere toplam 200 evli bireye uygulanmıştır. Veriler, araştırmanın amacına yönelik oluşturulan sosyo-demografik sorulardan oluşan form ve Gözden Geçirilmiş Sosyal Sorun Çözme Envanteri ile Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verileri analiz etmede, SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, evli bireylerin yüzde 65'i olumlu çatışma çözme stiline, yüzde 12'sinin boyun eğme çatışma çözme stiline sahip olduğu bulgulanmıştır. Erkek ve kadın arasında çatışma çözme stiline göre anlamlı bir farklılık olduğu, erkek evli bireylerin kadın evli bireylere göre daha fazla boyun eğme çatışma çözüm stiline yöneldikleri saptanmıştır. Sosyal sorun çözme stilleri ile çatışma çözme stilleri arasında anlamlı bir farklılık oluştuğu; olumlu çatışma çözme stili ile olumsuz, kaçınan ve dürtüsel-dikkatsiz sorun çözme stilleri arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Bu araştırma kapsamında evli bireylerde olumlu çatışma çözme stilini kullananlar toplam örneklemde en az dürtüsel sorun çözme stilini kullananlar olduğu saptanmıştır. Boyun eğme çatışma çözme stilini kullanan bireylerin geri çekilme çatışma çözme stilini kullanmaları ile arasında yüksek bir pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between problems and conflict resolution styles which used by married individuals to cope with marital problems. This study is based on relational scanning model. For the research, the questionnaire organized through the online environment was applied to a total of 200 married individuals, 100 female and 100 male, living in Istanbul Ataşehir District, whose native language is Turkish. The datas were obtained by using the form to consist of socio-demographic questions created for the purpose of the research and the Revised Social Problem Solving Inventory and the Conflict Resolution Styles Scale. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. According to the results which was obtained in the study, it was found that 65 percent of married individuals have a positive conflict resolution style, and 12 percent have a submissive conflict resolution style. A significant difference was found between men and women in terms of conflict resolution style. It has been determined that married male individuals tend to subjugate conflict resolution style more than married women. There is a significant difference between social problem solving styles and conflict solving styles; The relationship between positive conflict resolution style and negative, avoidant, and impulsive-careless problem solving styles were determined. Within the scope of this study, it was determined that those who used positive conflict solving style amonf the married individuals were the ones who used the least impulsive problem solving style in the total sample. It has been determined that there is a high positive correlation between individuals who using submissive conflict resolution style and using withdrawal conflict resolution style.