Yeni medyada toplumsal eleştirinin bir aracı olarak mizah: Resmigaste.com örneği
Humour as a means of social criticism in new media: The case of Resmigaste.com
- Tez No: 672946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma; baskın ideolojik söylemle bağlantılı olarak kurgulanan haber metinlerinin mizahi öğeler kullanılarak nasıl toplumsal eleştiri aracı halini aldığını anlamayı amaçlamaktadır. Siyaset ve toplumsal gerçekliğin kesişen sınırlarında, mizah ve haber kavramları arasındaki çapraşık ilişki Resmigaste.com örneği üzerinden ele alınmıştır. Parodi haberler, hegemonik söylemde yarattıkları yapı bozumuyla toplumsal hayattaki tutarsızlıkları görünür hale getirmektedir. Araştırmada haber ve mizah ilişkisine dair bütünlüklü bir analiz sunulması hedeflenmiştir. Bu nedenle çalışmada nitel araştırma stratejilerinden faydalanılmıştır. Resmi Gaste'nin kuruluş süreci, web sitesinin teknik yapılanması ve haberlerinin içeriği çalışma kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Buna ek olarak haber ve mizah ilişkisine yönelik editörler ve takipçilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Resmigaste.com'un içeriklerine uygulanan içerik analizine ek olarak sitenin kurucu editörleri ve okuyucularıyla yapılan derinlemesine görüşmelerde elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, parodi haberin güçlü bir toplumsal eleştiri mekanizması olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work aims to understand how news texts constructed in connection with the dominant ideological discourse become a means of social criticism by using humorous elements. The intricate relationship between the concepts of humor and news, at the intersecting boundaries of politics and social reality, has been discussed through the example of Resmigaste.com. Parody news reveals the inconsistencies in social life with the deconstruction in hegemonic discourse. In the research, it was aimed to present a holistic analysis of the relationship between news and humor. Therefore, qualitative research strategies were used in the study. The establishment process of ResmiGaste.com, the technical structuring of the website and the content of its news were examined in detail within the scope of the study. In addition, in-depth interviews were held with editors and followers regarding the relationship between news and humor. In the study, it is argued that parody news is a powerful social criticism mechanism, based on the results obtained in in-depth interviews with the founding editors and readers of the site, apart from the content analysis applied to the contents of Resmigaste.com.