Yerel yer hareketi tahmin denklemlerinin performansının ege bölgesi için incelenmesi
Investigation of the performance of local ground motion prediction equations for aegean region
- Tez No: 673054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'nin dünyanın önemli aktif faylarının etkisinde olduğu düşünüldüğünde deprem sonrası can ve mal kayıplarını azaltmak için depreme dayanıklı yapı tasarımı konusu daha da önemli hale gelmektedir. Bir yapıya gelecek olan deprem kuvvetlerinin belirlenmesi için deprem yönetmeliklerinde tanımlanan tasarım spektrumları veya daha özel çalışma gerektiren projeler için sahaya özgü sismik tehlike analizleri ile elde edilmiş spektrum kullanılmaktadır. Sismik tehlike analizi ile yer hareketi parametresini belirlemek yer hareketi tahmin denklemlerinin seçimi önemli bir süreçtir. Proje sahası ile uyum sağlayan tahmin denklemi önceden belirlenebilir ise önemli bir sorun çözülecektir. Ülkemizde de son yıllarda kuvvetli yer hareketi istasyonlarının sayısındaki ve kaydedilen ivme verilerinin sayı ve kalitesindeki artış sismik tehlikeyi tahmin etmek için yapılan çalışmalara önemli kaynak oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında Türkiye için geliştirilmiş yerel tahmin denklemlerinin Ege bölgesinde meydana gelmiş depremlere ait yer hareketi kayıtları ile uyumları incelenmiştir. İnceleme sırasında uzaklık, deprem büyüklüğü ve yerel zemin koşullarının etkisi de ayrıca dikkate alınmış ve sonuçlar istatistiksel olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that Turkey is under the influence of important active faults in the world, the issue of earthquake-resistant structure design becomes even more important to reduce the loss of life and property after an earthquake. Design Spectra defined in earthquake regulations are used to determine the earthquake forces that will come to a structure or a spectrum obtained by field-specific seismic hazard analysis for projects that require more specific work. Determining the ground motion parameter by seismic hazard analysis the selection of ground motion prediction equations is an important process. An important problem will be solved if the prediction equations that is compatible with the project area can be determined in advance. In our country, in recent years, the increase in the number of strong ground movement stations and the number and quality of recorded acceleration data is an important source of research to predict seismic hazard. In this study, the compatibility of local prediction equations developed for Turkey with ground movement records of earthquakes in the Aegean region was studied. During the examination distance, earthquake magnitude and impact of local ground conditions were also taken into account and the results were discussed statistically.