Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of teachers in private schools
- Tez No: 673053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın konusu, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin performans değerlendirilmesidir. Literatür incelendiğinde; performans değerlendirme uygulamaları konusunda nitelikli bir kaynak teşkil edebilecek olan özel okullara yönelik yapılan araştırmaların oldukça sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu araştırmayla amaçlanan; öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine dayalı olarak özel okullarda uygulanan performans değerlendirme sistemlerinin bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bu bağlamda uygulamada yaşanan sorunların belirlenmesi ve de performans değerlendirme sistemlerinin olası katkılarının anlaşılmasıdır. Ayrıca Covid-19 pandemisi sürecinde öğretmen performansının değerlendirmesinde yaşanan değişiklikler de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın hedef kitlesi belirlenirken amaçlı örnekleme ve maksimum çeşitlilik teknikleri kullanılmış, özel okullarda öğretmenlerin performanslarının değerlendirilmesi sürecini farklı boyutları ile değerlendirilmesine olanak sağlaması açısından öğretmen, okul yöneticisi, koordinatör ve bölüm-zümre başkanı görevlerinde bulunan 13 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada verilerinin içerik analiziyle çözümlenmesi neticesinde elde edilen bulgulara yönelik;“Kamusal denetime ilişkin görüşler”,“Kurumsal performans değerlendirme süreci”,“Performans değerlendirmede bireylere ilişkin sorunlar”ve“Covid-19 pandemisi ve sonrasındaki performans değerlendirme süreci”temaları elde edilmiştir. Bulgulardan hareketle; kamusal denetimin özel okullarda öğretmen performansı konusunda etkisiz olduğu ancak kurumsal denetim açısından önemli olabileceği, kurumların performans değerlendirme sistemlerini oluşturmakta zorluklar yaşadığı, yöneticilerin performans değerlendirme sistemi hakkında bilgi ve beceri eksikliklerinin olduğu, öğretmenlerin performans değerlendirme sistemi ve sözleşmelerine yönelik hukuki bilgilerinin yetersiz olduğu, Covid-19 pandemisi döneminde uzaktan öğretime özgü bir öğretmen performans değerlendirme sisteminin oluşturulamadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the performance evaluation of teachers working in private schools. When the literature is reviewed; it is found that the number of studies conducted on private schools, which may be a qualified resource for performance appraisal practices, is rather limited. The aim of this research is; evaluating the performance evaluation systems applied in private schools from a holistic perspective based on the opinions of teachers and administrators, determining the problems experienced in practice and understanding the possible contributions of performance evaluation systems in this context. Additionally, changes in teacher performance assessment during the Covid-19 pandemic process also attempted to be determined. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in this study. Purposive sampling and maximum variation methods were used while determining the target group of the study. In terms of assessing the private schools' teacher performance evaluation process in different dimensions, semi-structured interviews were conducted with 13 participants, including teachers, school administrators, coordinators and department heads. As a result of analyzing the data in the research with content analysis, following themes have been identified;“Views regarding public inspection”,“Institutional performance evaluation process”,“Issues involving individuals in performance appraisal”,“The Covid-19 pandemic and its subsequent performance evaluation process”. The research results indicated that public inspection is inefficient in terms of teacher performance in private schools, but can be important in terms of institutional oversight, the institutions face challenges in establishing performance evaluation systems, school administrators have knowledge and competency gaps in the performance appraisal system, teachers have inadequate legal knowledge of the performance evaluation system and their contracts, during the Covid-19 pandemic, a dedicated teacher performance appraisal system for distance education could not be implemented.