Gemi Elektronik Seyir Yardımcı Sistemlerine Yönelik Siber Saldırı Riskinin Bayes Ağı Metodu İle Değerlendirilmesi
Analysing Risk of Cyber Threat to Ship Electronic Navigation Auxilary Systems with Bayesian Network Method
- Tez No: 673105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Siber (bilişim) suçları dünya genelinde en hızlı yaygınlaşan suç şekli olarak değerlendirilmektedir. Maddi ve manevi zararları azımsanmayacak miktarlara ulaşabilecek siber tehditlere karşı endüstrinin her dalında personelin eğitilmesi, risk değerlendirme prosedürlerinin geliştirilmesi, teknolojik yatırımlar gibi önlemler alınmaktadır. Bu çalışma, konunun teknolojik yönüyle analizine dayandırılmış ve gemide kullanılmakta olan elektronik seyir yardımcı sistemlerden Konum Belirleme Sistemi, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS), Elektronik Harita Gösterimi ve Bilgi Sistemi (ECDIS) ile Otomasyon, Haberleşme, Bilgisayar Sistemi'nin siber saldırıya uğrama olasılıkları incelenmiştir. Bu 4 sistem temel alınarak akademik yayınlara, deneysel çalışmalara, gerçekleşmiş siber olaylara, ilgili kurum ve kuruluşların önerilerine istinaden hazırlanan düğümler ile bir Bayes Ağı oluşturulmuştur. Son yarım yüzyılda kaza analizi de olmak üzere birçok alanda kullanılan Bayes Ağı, olayı (kazayı) meydana getiren faktörler arası ilişkiyi koşullu olasılık yaklaşımı kullanılarak gerçeğe en yakın şekilde ortaya koymaya imkan sağlamaktadır. Koşullu olasılık değerleri 8 tane uzmanın görüşlerine dayandırılmıştır. Yapılan analiz ile en riskli unsurun ECDIS ve Otomasyon, Haberleşme, Bilgisayar Sistemi olduğu anlaşılmıştır. Ekipman ve oluşturulacak sistem altyapısı içeriği konularında gemilerin siber güvenlik durumlarını arttıracak tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cybercrime is considered to be the fastest spreading type of crime worldwide. In every branch of the industry measures such as training of personnel, developing risk assessment procedures and technological investments are taken against cyber threats, material and moral damages of which can reach substantial amounts. This study is based on analysing of subject in technology aspect and examination of cyber vulnerability probability of Positing System, AIS, ECDIS and Automation, Communication, Computer Systems which are parts of ship navigation auxiliary systems. Literature review, experimental works, cyber incidents occurred in maritime sector, recommendations of institutions and organizations are taken into account to form nodes of a Bayesian Network that includes above said systems. The Bayesian Network, which has been used in many fields, including accident analysis, in the last half century, enables to reveal the relationship between factors that cause the event (accident) in the most realistic way by using the conditional probability approach. Conditional probability values of the Bayesian Network has been determined by 8 different experts. As a result, it is identified that ECDIS and Automation, Communication, Computer Systems are most cyber vulnerable parts of the ship. Recommendations regarding to equipments and content of system infrastructure are expressed to increase cyber security degree of ships.