BOS akım MRG incelemesinde T2A 3D-space sekansının tanıya katkısı
Contribution of T2A 3d-space sequence to diagnosis in MRİ CSF studies
  1. Tez No: 673202
  2. Yazar: İBRAHİM FEYYAZ NALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: BOS akım inceleme yöntemi, santral sinir sistemini etkileyen birçok hastalığın değerelendirilmesinde tanıya yardımcı olan bir yöntemdir. Sıklıkla faz kontrast sine MRG tekniği kullanılan bu yöntem teknik yetersizlik veya tecrübe eksikliği nedeniyle eksik veya hatalı sonuçlar verebilmektedir. Biz bu çalışmada T2A 3D-SPACE sekansında, 4. ventrikül seviyesinde oluşan sinyal kaybını sınıflayarak, faz kontrast sine MRG görüntüleri ile olan uyumunu değerlendirdik. Faz kontrast sine MRG'de kantitatif olarak hesaplanan BOS akım hızı ve BOS akım volümünün T2A 3D-SPACE sekansında kalitatif bir karşılığı olabileceğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2018-2020 yılları arasında Düzce Üniversitesi Hastanesi'nde klinik branşların isteği üzerine, bölümümüzde var olan 3 Tesla MRG cihazı ile yapılan tüm BOS akım MRG incelemeleri değerlendirildi. Tüm incelemelere T2A 3D-SPACE sekansı dahil edildi. Sagital plan T2A 3D-SPACE sekansında, 4. ventrikülde BOS akımına sekonder oluşan sinyal kaybı miktarı 4 grade olarak sınıflandırıldı. Grade 0; aquaduktus serebri distalinde ve 4. ventrikülde hiç sinyal kaybı olmayan. Grade 1; aquaduktus serebri distali ve 4. ventrikül proksimalinde ince sinyal kaybı. Grade 2; 4. ventrikül anteriorunda ventrikül distaline kadar uzanan ancak median dorsal resesi doldurmayan lineer sinyal kaybı. Grade 3; 4. ventrikül median dorsal reses dahil tamamını dolduran sinyal kaybı. Bulgular: Ölçüm yapılan seviyede ileri akım hızı ortalamaları incelendiğinde; farklı gradelerde, ileri akım hızı ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Ölçüm yapılan seviyede akım volümü ortalamaları incelendiğinde; farklı gradelerde, akım volümü ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: CSF flow analysis method helps diagnosis in evaluating many diseases affecting the central nervous system. This method, which is frequently used in phase contrast cine MRI technique, can give incomplete or erroneous results due to technical inadequacy or lack of experience. In this study, we evaluated the relationship between T2A 3D-SPACE sequence and phase contrast cine MRI images by classifying the signal void at the 4th ventricle. We aimed to show that there is a qualitative relationship between the quantitatively calculated CSF flow rate and CSF flow volume. Material and Methods: Between 2018-2020, upon the request of Düzce University Hospital clinicians, all CSF flow MRI examinations were evaluated with the 3 Tesla MRI device in our department. The T2A 3D-SPACE sequence was included in all exams. In the T2A 3D-SPACE sequence, the amount of signal void secondary to the CSF flow in the 4th ventricle was classified into 4 grades. Grade 0; No signal void in aquaductus silvii and 4th ventricle. Grade 1; thin signal void in distal of aquaductus silvii and proximal 4th ventricle. Grade 2; Linear signal void in the anterior of the 4. ventricle extending distal to the ventricle but not filling the median dorsal recess. Grade 3; The signal void filling the 4. ventricle. Results: There was a statistically significant difference was found in different grades and peak velocity averages. There was a statistically significant difference was found in different grades and flow volume averages.