Tip 2 diyabetli bireylerde bağırsak mikrobiyotasının profillenmesi ve besin tüketimleri ile ilişkilendirilmesi
Profiling intestinal microbiota in individuals with TYPE 2 diabetes and its correlation with food consumption
- Tez No: 673281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) ve bağırsak mikrobiyotası arasında ilişki henüz somut olarak ortaya konulmamıştır. Bu çalışmada Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran yeni tanı almış T2DM'li hasta bireylerin beslenme durumunun saptanması, mikrobiyota analizlerinin yapılması sonrasında diyet tedavisini içeren 3 aylık bir tedavi ile kontrol grubuna göre bireylerin mikrobiyotasındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Temmuz 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran yeni tanı T2DM hastaları ile yapılmıştır. Kabul edilen hasta ve kontrollerin beslenme durumu ve fiziksel aktivite durumu saptanmıştır. Kabul edilen hastalara kabul sırasına göre ilaç grubu (n=2) ve diyet grubu (n=7), kontrol grubu (n=6) kişi olarak 3 ay boyunca diyet grubuna diyabete uygun enerji kısıtlamasını içeren diyet, ilaç grubundan metformin kullanması istenmiştir. Aynı zamanda kan tahlilleri, gaita örnekleri 0. ve 3. ayda alınmıştır. Hastalar 3 ay sonra kontrol için çağrılmıştır. Gaita analizleri seçici besiyerlerine ekim yapıldıktan sonra elde edilen koloniler MALDI-TOF-MS ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu çalışma sonuçlarına göre T2DM hasta ve kontrol grubu arasında 0. ay beden kütle indeksi (BKİ): (p=0,046, ort: 34,03± SD: 5,88) ve bazal metabolizma hızı (BMH): (p=0,036, ort: 1791,88± SD: 272,9) olmak üzere anlamlı fark bulunmuştur. İlk kontrole göre toplamda diyet grubunun %14,3'ünün HbA1c değeri 3. ayda 6,5'tan 5,7-6,4 aralığına gerilemiştir. Bu noktada T2DM'li hasta grubunda ve kontrol grubunda 0. ay besin tüketimleri günlük ortalama enerji tüketimi (p=0,009), karbonhidrat (p=0,001), lif tüketimi (p=0,001) istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Gaita analizleri sonucu bazı Lactobacillus, Enterococcus, Firmicutes ve Bacteroidetes türlerine ait bakteriler saptanmıştır. Sonuç: Yeni tanı T2DM'li hastalarda hasta grubunun alacağı diyet ya da ilaç tedavisi tedavinin etkililiğini belirleyebilir. Diyet tedavisi alan hasta grubu HbA1c'de anlamlı olmayan iyileşmeye neden olmuştur. Aynı zamanda diyet tedavisi alanlarda enerji alımında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between type 2 diabetes mellitus (T2DM) and intestinal microbiota has not been concretely revealed yet. In this study, it was aimed to determine the nutritional status of newly diagnosed T2DM individuals who were admitted to Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. To examine the changes in the microbiota of individuals compared to the control group with 3-month treatment including diet therapy after microbiota analysis. Materials and Methods: The study was conducted between July 2019 and June 2020 with new diagnosis T2DM who applied to Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The nutritional status and physical activity status of accepted patients and controls were identified. Results: According to the results of this study, significant difference was found between T2DM patient and control group for 0 rd months body mass index (BMI) (p=0,046, mean:34,03± SD: 5,88) and basal metabolism rate (BMR) (p=0,036, mean:1791,88± SD:272,9). According to the first control, the HbA1c value of 14,3% of the diet group decreased from 6,5 to 5,7-6,4 in the 3 rd month. At this point, in the patient group with T2DM and in the control group, the average daily energy consumption (p = 0.009), carbohydrate (p = 0.001), fiber consumption (p = 0.001) showed a statistically significant difference in diet according to their first hospitalization. For the gaita analysis selective medium are used to get single colonies and these were analysed with MALDI-TOF-MS. Conclusion: Diet or drug therapy to be taken by the patient group in patients with newly diagnosed T2DM may determine the effectiveness of the treatment. The patient group receiving diet therapy caused nonsignificant improvement in HbA1c. At the same time, a decrease in energy intake was observed in those who received diet therapy. As a result of gaita analysis some species from Lactobacillus, Enterococcus, Firmicutes ve Bacteroidetes were detected.