Hipertansif ve sağlıklı bireylerin bağırsak mikrobiyotasının karşılaştırılması
Comparison of intestinal microbiota of hypertensive and healthy individuals
- Tez No: 607960
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan vücuduna kolonize olmuş bakteriler, mantarlar, virüsler ve ökaryortik türler bulunmaktadır, bu mikroorganizmalar mikrobiyota olarak adlandırılmaktaıdır. Bu mikroorganizmaların büyük kısmı gastrointestinal bölgede bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda gastrointestinal sistem florasının; obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, romatolojik hastalıklar ile yakın ilişkisi olduğu anlaşılmıştır. Prevelansı gittikçe artan ve önlenebilir metabolik hastalıklardan birisi olan hipertansiyonun da etyolojisinde bağırsak flora değişikliklerinin olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı buna ışık tutmaktır. Çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran 35-52 yaş grubundaki 14 hipertansif tanılı hasta ile 12 sağlıklı bireyden gaita numunesi alarak gerçekleştirilmiştir. Bireylerin ağırlıkları, boyları, bel çevreleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Yaş, yaşadığı yer, meslek, beslenme şekli, tuz kullanımı, spor yapma durumu, varsa kullandığı ilaç sorgulanarak kaydedildi. Bireylerin son 3 ay içinde antibiyotik, probiyotik ilaç, psikiyatrik bir ilaç kullanmamasına dikkat edildi. Yapılan analizlerde alfa ve beta çeşitlilik açısından fark saptanmadı. Ancak hipertansif bireylerde Proteobacteria filumu, Prevotellaceae ve Veillonellaceae yüksek düzeyde bulundu. Hipertansif bireylerde Firmicutes/Bacteriodetes oranı yükselmiş olarak saptandı. Sağlıklı bireylerde ise Bacteriodes ve Ruminococcus düzeyleri yüksek olarak saptandı. Bulgularımız, diyet ve yaşam tarzını iyileştirerek veya ilaçlar veya probiyotiklerle erken müdahale ederek, intestinal mikrobiyota dengesini düzelterek hipertansiyonun gelişmesini önleme ve kardiyovasküler riskleri azaltmayı amaçlayan yeni bir strateji olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
There are bacteria, fungi, viruses and eukaryortic species colonized in the human body, these microorganisms are called microbiota. Most of these microorganisms are located in the gastrointestinal tract. In the researches, gastrointestinal system flora; obesity, metabolic syndrome, type 2 diabetes, cardiovascular diseases, rheumatologic diseases. Hypertension, which is one of the preventable metabolic diseases with increasing prevalence, is thought to have intestinal flora changes in its etiology. The purpose of our study is to shed light on this. Our study was performed by taking stool specimens from 14 healthy hypertensive patients aged 35-52 years and 12 healthy individuals admitted to Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. Weight, height, waist circumference, systolic and diastolic blood pressures were measured. Age, place of residence, occupation, diet, salt use, sporting status, if any, medication used were recorded by questioning. Individuals were not used antibiotics, probiotic drugs or psychiatric drugs in the last 3 months. There was no difference in alpha and beta diversity. However, Proteobacteria phylum , Prevotelleceae and Veillonellaceae were found to be high in hypertensive individiuals. Firmicutes / Bacteriodetes ratio was found to be elevated in hypertensive subjects. Bacteriodes and Ruminococcus levels were found to be high in healthy individuals. Our findings suggest that there may be a new strategy aimed at preventing the development of hypertension and reducing cardiovascular risks by improving diet and lifestyle or by early intervention with drugs or probiotics, by improving intestinal microbiota balance.