Cahiliye çağı ve Hz. Peygamber'in vefatına kadar olan İslami dönemde kan davası
Blood feud in jahiliyyah era and in the Islamic era until the death of Prophet
  1. Tez No: 673332
  2. Yazar: HACI MEHMET ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
İslam öncesi cahiliye toplumu ve Hz. Peygamber'in vefatına kadar olan dönemde İslam toplumunda kan davası töresini farklı yönleriyle olgusal olarak değerlendirmek bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Araştırmamızda sosyal hayat, siyaset, hukuk, kültür, din ve benzeri birçok yönden kan davası töresi incelenmektedir. Güvenlik gereksinimi bağlamında toplumsal yapıdaki kurumların oluşumu ve şekillenmesinde kan davası töresinin önemi yanında hukuk, siyaset, ticaret gibi alanlarla olan yoğun ilişkisi de çalışma boyunca değerlendirilmektedir. Cahiliye toplumunda çok daha etkin olmakla birlikte İslami dönemde de törenin izlerini sürmek mümkün olmaktadır. Hz. Peygamber'in Medine toplumundaki pratiğinde kan davası töresi nedeniyle meydana gelen çatışmaları sonlandırmak ve yenilerinin tezahür etmesini önlemeye dönük özel bir çabanın varlığını görmekteyiz. İslami dönemde kan davası töresine yönelik geliştirilen yaklaşımın İslam öncesi dönemden her yönüyle farklılaşmış olmasa da kritik bazı farklılıkların geliştirildiğini görmekteyiz. Nihai olarak bu törenin sonlandırılmak istendiği görülüyor olsa da törenin güçlü kökleri nedeniyle varlığını sürdürmeye devam ettiği müşahede edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the custom of blood feud with its different aspects in Pre-Islamic Jahiliyyah society and in the period until the death of the Prophet, in Islamic society, is formed the scope of this study. The custom was examined in many ways such as social life, politics, law, culture, religion and so on. The importance of the custom of blood feud in the formation and shaping of social structure with its institutions due to relation with the need of security, as well as the intense relationship with the fields such as law, politics, and trade were evaluated throughout the study. Although the custom is much more effective in the Jahiliyyah society it is possible to follow, and see its traces in the Islamic period as well. In the practice of the Prophet in Madinan society, we witness a special effort to end the conflicts whic occur due the custom of blood feud, and to prevent new ones from occurring. The approach to which developed for the custom of blood feud in the Islamic period did not differ in every aspect from the pre-Islamic period, but we see some critical differences have been developed. Although it is seen that blood feuds was completely intended to end in the Islamic period, it is observed that the custom continued to exist due to its strong roots.