Avrupa Birliği ve Türkiye'de çevre dostu enerji politikalarının uygulanmasında devletin rolü
The role of the state in the implementation of environmentally friendyly energy policies in Turkey and European Union
  1. Tez No: 673345
  2. Yazar: İBRAHİM AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KOVANCILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Maliye, Energy, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Enerji ihtiyacının karşılanması için fosil kökenli yakıtlar ucuz olmaları nedeniyle uzun yıllar yaygın olarak kullanılmış bunun neticesinde de hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, sera etkisi-küresel ısınma ve iklim değişikliği, enerji üretimi ve radyasyon kirliliği, gürültü kirliliği, atıklar ve ozon tabakasının delinmesi gibi çevre sorunları gündeme gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı Dünya'da ve Türkiye'de çevre ile dost enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş, rüzgâr, biyokütle, jeotermal, hidroelektrik, hidrojen ve deniz kökenli enerji kaynakları) kullanımının artırılması gerektiği konusu gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı AB ülkeleri ile Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik olarak yürütülen çevre dostu enerji politikalarını değerlendirmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çevre dostu yenilenebilir enerji politikaları ve teşvik araçları teorik çerçevede ele alınmıştır. İkinci bölümde AB ülkelerindeki politika ve uygulamalar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Son bölümde ise Türkiye'deki çevre dostu yenilenebilir enerji politikaları ve teşvik mekanizmaları AB ülke uygulamaları kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin toplam enerjideki yenilenebilir enerji payının artırılması ve mevcut potansiyelden maksimum fayda sağlanması için önemli yollar katettiği ancak daha atması gereken birçok adım olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relatively cheap fossil fuels has been used widely for supplying the energy demands and the long term use of them caused many environmental problems including air pollution, greenhouse effect and climate warming, water pollution and soil pollution. The increasing environmental awareness in the world and Turkey brought forward the need for increasing use of the renewable energy resources such as solar, wind, geothermal, hydropower, wave power and hydrogen. The purpose of this study is to evaluate the environmentally friendly energy policies implemented in EU countries and Turkey for extending the use of renewable energy resources. The study is comprised of three chapters. In the first chapter, environmentally friendly energy policies and means of stimulus are addressed in a theoretical framework. In the second chapter, policies and applications in EU countries are explained in a detailed manner. Finally in the last chapter, environmentally friendly energy policies and incentive mechanisms in Turkey are evaluated in comparison with the applications of EU countries. As a result of this study it was found that significant progress has been made with respect to increasing the share of renewable energy in the total energy supply and benefiting maximum from the available potential, but there is still a lot of space for improvement.