Su ve bulut temasına sürrealist yaklaşımlar
Surrealist approaches to water and cloud theme
- Tez No: 673464
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanat ve toplum arasındaki bağ birçok yönden incelendiğinde, üretilen eserlerin o dönemin özelliklerini yansıttığı görülmektedir. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının getirdiği yıkımlar, savaş sonrasında birçok toplumsal olayı değişime uğratırken, sanatın da var olan konumunu değiştirmiştir. Resim sanatı tarihinde insanı ve bilinçaltını sorgulama görevi ile öne çıkan Sürrealizm, Dadaizm akımı ile etkileşiminden sonra dünya tarihindeki bir bunalımın oluşumu ve ürünüdür. Araştırmada, Batı ve Türk resim sanatında su ve bulut temasına yer veren sanatçıların sürrealist anlayışlar doğrultusundaki ifadeleri ele alınmıştır. Aklın esaretine takılmadan oluşan bu sanat eserleri, iç dünyanın ya da dış dünyanın getirilerini çevresel bir etkileşim sonucu; mikro ve makro sistemde usdışı bir mantıkla açıklama isteğinin sonucudur. Bu anlamda Batı resim sanatında örneklem olarak; Rene Magritte, Giorgio De Chirico, Dominique Appia, Salvador Dali, Vito Campenalla, Jonah Roll, Jim Warren, Vito Cano, Frida Kahlo, Vladimir Kush ve Türk resim sanatında ise; Alaatin Aksoy, Firdevsi Feyzullah, Ergin İnan, Erol Deneç, Gafur Uzuner, Nevruz Erken, Mehmet Hacıfettahoğlu, Hüseyin Macar, Ahmet Yeşil, Hasan Mutlu, Adil Ocak, Fikri Cantürk ile Ekrem Kahraman'ın resimleri seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the connection between art and society is examined in many ways, it is seen that the works produced reflect the characteristics of that period. While the destructions brought about by the first and second world wars changed many social events after the war, it also changed the existing position of art. Surrealism, which stands out with the task of questioning the human and the subconscious in the history of painting, is the formation and product of a crisis in world history after its interaction with the Dadaist movement. In the research, the expressions of the artists who used the theme of water and cloud in Western and Turkish painting art in line with surrealist understandings were discussed. These works of art, created without being caught in the bondage of the mind, bring the benefits of the iner or outer world as a result of an enviromental interaction; it is the result of a request to explain with an irrationallogic in micro and macro systems. In this sense as examples in Western painting art; Rene Magritte, Giorgio de Chirico, Dominique Appia, Salvador Dali, Vito Campenalla, Jonah Roll, Jim Warren, Vito Cano, Frida Kahlo, Vladimir Kush and in Turkish painting art; Alaattin Aksoy, Firdevsi Feyzullah, Ergin İnan, Erol Deneç, Gafur Uzuner, Nevruz Erken, Mehmet Hacıfettahoğlu, Hüseyin Macar, Ahmet Yeşil, Hasan Mutlu, Adil Ocak, Fikri Cantürk and Ekrem Kahraman were selected.