COVİD-19 pandemi sürecinde iç mekan süs bitkilerinin önemi ve kadınların tüketim davranışlarının değerlendirilmesi
The importance of indoor ornamental plants and evaluation of consumption behaviors of women in the COVİD-19 pandemia process
  1. Tez No: 673511
  2. Yazar: ASLI ARSLANTAŞ SAĞLAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YAZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geçmişten günümüze dünyada birçok salgın yaşanmıştır. Yaşanan salgınlar toplum hayatını sağlık açısından etkilediği gibi demografik anlamda değişimlere ve sosyo-ekonomik sıkıntılara da neden olmuştur. Covid-19 pandemisi ile ülkemizde maske takmak zorunlu hale gelirken, restoran, kafe, sinema gibi sosyal alanlara da kısıtlamalar getirilmiştir. İnsanlar Covid-19 pandemi sürecinde ev, kapalı alan, izole ortam gibi kavramlarla birlikte bireyselleşmeye gitmektedir. Bu durum insanlarda yeni eğilimler ve tüketimleri de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde Covid-19 salgını yapılan araştırmaların yönünü değiştirmiş ve değerlendirmeler farklı perspektiflerden yapılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması pandemi sürecinde evde daha fazla vakit geçiren Tokat'ta yaşayan 18 yaş üstü kadınlara yapılmıştır. İç mekân süs bitkileri satın alma eğilimlerine ve bitkilerin kültürel bakımına zaman ayırma sürelerine Covid-19'un etkisini belirlemek ve iç mekân süs bitkilerinin insanlar üzerindeki olumlu etkilerini ön plana çıkarmak amaçlanmıştır. Tez çalışmasında Faktör, korelasyon, Ki-kare ve Q Sort analizleri kullanılmıştır. Sonuç olarak ankete katılan 397 kadının demografik özellikleri, Covid-19 pandemi sürecinin etkileri ve bu süreçte kadınların iç mekân süs bitkilerine yönelimleri belirlenmiştir. Kadınların %67.7' si evlidir. 166 kadın (%41.8) 26-35 yaş aralığındadır. Pandemiden sonra evinde süs bitkisi bulunduranların sayısı (%71.5) pandemiden önceye (%50.9) göre daha fazladır. Kadınların iç mekan süs bitkilerini en fazla ortama canlılık katmaları, dekoratif görünmeleri sebebiyle kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bu durum kadınların çoğunun iç mekan süs bitkilerine ilgisi olduğunu göstermektedir İç mekân süs bitkileri ile ilgili yöneltilen ifade ve yanıtlar doğrultusunda yapılan istatistiksel analizler, iç mekân süs bitkilerinin Covid-19 sürecinde insan psikolojisine olumlu katkı sağladığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The world has experienced many epidemics from the past to the present. These epidemics have affected the life of society throughout history and causing demographic, social and economic problems. With the Covid-19 pandemic, wearing a mask has become mandatory in our country, and restrictions have been imposed on social areas such as restaurants, cafes and cinemas. In the process of people's Covid-19 Pendem, it goes to individualization together with concepts such as home, closed area, isolated environment. In this case, it brings along new trends and consumption. In our country, the Covid-19 outbreak has changed the direction of research and evaluations have begun to be made from different perspectives. This thesis study was conducted on women over the age of 18 living in Tokat, who spent more time at home during the pandemic process. It is aimed to determine the effect of Covid-19 on the purchasing tendencies of indoor ornamental plants and the time spent on cultural care of plants and to highlight the positive effects of indoor ornamental plants on people. Factor analysis, correlation, Chi-square and Q sort analyses were used in the thesis study. As a result, it was determined to determine the demographic characteristics of the 397 women participating in the survey, the effects of the Covid-19 pandemic process and their tendency to indoor ornamental plants in this process. 67.7% of the women were married. 166 women (41.8%) were between the ages of 26-35. The number of people who had ornamental plants at home after the pandemic (71.5%) was higher than before the pandemic (50.9%). In the light of the statistical analysis made in line with the expressions and responses about indoor ornamental plants, it was revealed that it contributed positively to human psychology in the Covid-19 process.