Topology optimization of wireless sensor network using ACO location aware routing
ACO location farkli yönlendi̇rme kullanarak kablosuz sensör ağinin topoloji̇ opti̇mi̇zasyonu
- Tez No: 673512
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Parçacık sürüsü optimizasyonu (PSO), sürü zekası algoritmalarına ait stokastik bir optimizasyon algoritmasıdır. Bu algoritmaların temel özelliği, ortak bir problemi, bu durumda bir optimizasyon problemini çözmeyi amaçlayan sürünün (parçacıkların) üyeleri arasında var olan iletişimdir. Bu, sürüyü, algoritmanın evrimi sırasında her bir parçacığa kiminle doğrudan iletişim kuracağını söyleyen bir topolojide organize ederek elde edilir, bu yazıda, parçacık sürüsü algoritmasında topoloji optimizasyonu kullanarak kablosuz sensör ağlarında bir yönlendirme şeması uyguluyoruz.
Özet (Çeviri)
Particle swarm optimization (PSO) is a stochastic optimization algorithm belonging to swarm intelligence algorithms. The main characteristic of these algorithms is the communication that exists between the members of the swarm (particles), intending to solve a common problem, in this case, an optimization problem. This is achieved by organizing the swarm in a topology that tells each particle with whom it will have direct communication during the evolution of the algorithm, in this paper, we implement a routing scheme in wireless sensor networks using topology optimization in particle swarm algorithm.