Development of data encryption algorithm for database security by using ASCII code
ASCII kodu kullanarak veritabanı güvenliği için veri şifreleme algoritması geliştirilmesi
  1. Tez No: 673560
  2. Yazar: SIVAN SPER IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Şu anda, birçok insan yavaş yavaş yeni ilerleme ve gelişime doğru ilerleyen teknolojileri uygulamaktadır. Dahası, çoğumuz iş yönetimimize yardımcı olmak için veritabanı sistemlerini kullanıyoruz; veri tabanı, işimizi veya kişisel bilgilerimizi içerir ve bu da yıkıcı elektronik saldırılar nedeniyle verilerimizi kaybetme riskini artırır. Sonuç olarak, veritabanlarını elektronik saldırılardan ve veri ele geçirmelerinden korumak çok önemlidir ve verileri tanımlamanın bir yöntemi, elektronik saldırılar sırasında verilerimizden hiçbir fayda elde edilmemesi için çeşitli algoritmalar kullanmaktır. Bu yazıda, verilerin Şifrelenmesi için oluşturduğumuz belirli bir formülü açıklıyoruz. Veriler Ascii Kodu kullanılarak şifrelenir. Ayrıca ana formülde üç anahtar kullandık. Bu formül sayesinde veritabanına kaydettiğimiz her veri şifrelenecektir. Veriler Metin veya sayı olabilir. Ve önceki üç anahtarla başka bir koordinatör kullanarak, verileri orijinal tarzımıza göre işleyebiliriz. Formül, verilerin makul bir hızda şifrelenmesiyle aynı veri boyutunu elde etmemizi sağlayacak şekilde veri boyutuna ve kayıt hızına odaklanır.
Özet (Çeviri)
Currently, many people apply technologies, which are gradually moving towards new progress and development. Moreover, many of us utilize database systems to assist our work management; the database contains our work or personal information, which increases the risk of losing our data due to disruptive electronic attacks. As a result, protecting databases from electronic attacks and data seizures is crucial, and one method of identifying data is through several algorithms so that no benefit is taken from our data during electronic attacks. In this paper, we explain a particular formula we created for the Encryption of data. The data is encrypted using Ascii Code. Also, we used three keys in the main formula. Because of that formula, each data we save in the database will be encrypted. The data can be Text or number. And through using another coordinator with the three previous keys, we can render the data to our original style. The formula focuses on data size and recording speed in such a way that we get the same data size as when the data is encrypted at a reasonable speed.