GPS donanımlı telefonlara yönelik konumlandırma sistemi
Positioning system for GPS-enabled mobile phones
- Tez No: 296018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZİYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında gerçek zamanlı ya da önceden alınmış verilerle harita üzerinde çalışan güvenli uzaktan mobil telefon takibi uygulaması gerçekleştirilmiştir. GPS özellikli cep telefonları üzerinde çalışmakta olan yazılım, GPRS veya 3G gibi bir internet bağlantısı üzerinden, internette çalışmakta olan sunucuya coğrafi konum bilgilerini göndermektedir.Alınan konum bilgileri sunucuda veritabanına aktarılmakta ve orada saklanmaktadır. Kullanıcılar ise web arayüzüne bağlanarak, burada, veri gönderen ya da veri göndermiş kullanıcıların konum izlerini harita üzerinde görebilmektedirler.Harita üzerinde, kullanıcılar tarafından diğer kullanıcılar için coğrafi çerçeveleme yapılabilmektedir. Kullanıcılar çerçeve sınırları dışına çıktığında çerçeveyi belirleyen kullanıcı e-posta yoluyla bilgilendirilmektedir.Konum bilgileri, güvenliği sağlamak amacıyla cep telefonu yazılımında AES şifreleme algoritması kullanılarak şifrelenmektedir. Şifre olarak her telefonda bulunan ve telefona özel olan seri numarası kullanılmaktadır. Bu sayı, gerekli şifre formatına çevrilmektedir. Sunucu tarafında ise gelen şifrelenmiş veri çözülerek veritabanına yazılmaktadır.Cep telefonu yazılımının gerçekleştirilmesinde hemen her akıllı telefonda koşabilen JAVA ME kullanılmıştır. Geliştirme NetBeans üzerinde yapılmıştır. Sunucu ve web arayüzü kısmında MySQL, PHP ve HTML kullanılmıştır. Takibin yapılmasında görsellik sağlayan haritalar ise Google Maps kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
GPS-enabled phones are becoming more and more popular and common. In recent years, tracking of objects using GPS data on maps has become a popular topic. In this work, we propose a secure real-time tracking system for GPS-enabled phones based on dynamically updated maps.In the cell phone, we have built a software to send GPS data to a main server using GPRS. In the server, the data is saved into a database. Any time, a user can go on the web interface and track senders? GPS data on the map.Users can apply geo fencing for other tracked users. Whenever a tracked user goes off the boundaries set by the geo fencing application, an e-mail is sent to inform the person who set the fencing.The GPS data is encoded with AES algorithm to preserve authenticity and for security purposes by the software on cell phone. The data is then decoded on the server. For the encryption key, a unique serial number that comes with every cell phone has been used. This number is transformed into the needed format before being used as an encryption key.The software on the cell phone is built by JAVA ME, which is found in almost every smart phone today. The development environment is NetBeans. The server and the web interface use MySQL, PHP and HTML. The visual tracking on the map is made possible by using Google Maps.