Katalanların self-determinasyon talepleri ve olası bir Katalan ayrılığının AB entegrasyonuna etkileri: SWOT analizi
Demands for self-determination of the Catalans and the effects of a potential Catalan secession on EU integration: SWOT analysis
- Tez No: 673593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AKKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Uluslararası ilişkiler literatüründe önemli ve birçok açıdan tartışmalı bir kavram olan selfdeterminasyon, çeşitli halklar tarafından özerklik kazanma noktasında bir araç olarak kabul edilirken, bazı kesimler tarafından bağımsız bir devlet olmak şeklinde yorumlanmaktadır. Bağımsız bir devlet olmaya dayalı self-determinasyon taleplerinin en yoğun yaşandığı bölgelerin başında sınırları içinde elliden fazla ayrılıkçı hareket barındıran Avrupa kıtası gelmektedir. Bu ayrılıkçı hareketlerden otuza yakını AB bünyesi içinde yer almaktadır. Son dönemde AB bünyesinde ayrılmaya dayalı self-determinasyon taleplerini en güçlü şekilde ifade eden halk ise Katalanlar olmuştur. İspanya'ya bağlı Katalonya bölgesinin özerklik talebiyle başlayan self-determinasyon istekleri tarihsel süreç içerisinde ayrılma talebine dönüşmüştür. Söz konusu talepler sonucunda İspanya'dan gerçekleşecek olası bir Katalan ayrılığının AB açısından birtakım belirsizlikler yaratacağı muhakkaktır. Dolayısıyla olası bir ayrılığın, özellikle AB bünyesinde bulunan azınlıklar üzerindeki etkileri bağlamında AB entegrasyonunu nasıl şekillendireceğinin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma, Katalan halkın ayrılma isteğine varan self-determinasyon taleplerinin tarihsel süreç içerisinde yaşadığı değişim ve dönüşümü ele alarak, muhtemel bir Katalan ayrılığının AB entegrasyonunu nasıl şekillendireceğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması özelinde SWOT Analizi yapılarak olası bir Katalan ayrılmasının AB entegrasyonu üzerinde yaratacağı etkiler ortaya konulmuştur. SWOT Analizi ile muhtemel bir Katalan ayrılığı karşısında AB entegrasyonunun sahip olduğu güçlü ve zayıf yönler, ayrıca bu durumun AB entegrasyonu açısından taşıdığı fırsatlar ve tehditler açıklanmaya çalışılmıştır. Katalanların AB dışında kalma pahasına İspanya'dan ayrılması durumunun, AB entegrasyonu üzerinde özellikle diğer ayrılıkçı hareketleri özendirme ve İspanya'yı Birliğe daha fazla mali yük getiren bir ülke haline dönüştürme bağlamında olumsuz etkiler yaratabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While self-determination which is an important and controversial concept in the literature of international relations is accepted as a tool for gaining autonomy by various communities, it is interpreted as being an independent state by some segments of the society. The European continent having more than fifty separatist movements within its borders is one of the regions where the demands for self-determination based on being an independent state are seen mostly. Nearly thirty of these separatist movements are included in the EU. Recently, Catalans have expressed the strongest demands for self-determination based on secession from the EU. Self-determination requests, which started with the demand for autonomy in the Catalonia region of Spain, turned into a demand for secession during historical process. It is certain that a possible Catalan secession from Spain as a result of aforementioned demands will create some uncertainties for the EU. Therefore, it is important to examine how a possible secession will shape EU integration regarding its effects on minorities within the EU. In this context, the aim of the study is to determine how a possible Catalan secession will shape the EU integration, by addressing the change and transformation that the Catalan people's demands for self-determination, which is concluded in demand for secession, throughout the historical process. The effects of a possible Catalan secession from Spain on the EU integration have been revealed by performing SWOT Analysis specific to the dissertation study. With the SWOT analysis, the strengths, and weaknesses of EU integration in the face of a possible Catalan secession, as well as the opportunities and threats of this situation in terms of EU integration have been explained. It was concluded that Catalans secession from Spain at the cost of excluding from EU may have negative effects on EU integration, especially in terms of encouraging other separatist movements and transforming Spain into a country putting more financial burden on the Union