Fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde eklem hareket ölçüm becerilerinin pratik değerlendirilmesinin genellenebilirlik kuramına göre incelenmesi
Investigation of practical evaluation of joint movement measurement skills in physiotherapy and rehabilitation students according to generalizability theory
- Tez No: 673594
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER BÜYÜKÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde eklem hareket ölçüm becerilerinin pratik değerlendirilmesinin genellenebilirlik kuramına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerinde eklem hareket performansı 6 farklı öğretim üyesi tarafından değerlendirilmiştir. Her puanlayıcı farklı zamanlarda dereceleme ölçeği ve genel izlenim ile performans değerlendirmesi yapmıştır. Dereceleme ölçeği ve genel izlenim performans değerlendirmelerinin test-tekrar test güvenirliği ve iki farklı puanlamanın puanlayıcılar arası ilişkisi incelenmiştir. Dereceleme ölçeği puanlama sonuçları Klasik Test Kuramı ve Genellenebilirlik Kuramına göre analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Genellenebilirlik çalışması birey, puanlayıcı ve madde çapraz desenine göre gerçekleştirilmiş (b x p x m) ve Karar çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre, her iki puanlama türünün test-tekrar test güvenirliği mükemmel bulunmuştur. Altı farklı puanlayıcı arasında dereceleme ölçeği ve genel izlenim puanlamalarında sınıfiçi korelasyon katsayısı yüksek çıkmasına rağmen, puanlayıcılar arası farkların olduğu belirlenmiştir. Dereceleme ölçeği performans değerlendirme sonuçlarında, Klasik Test Kuramı ve Genellenebilirlik Kuramı katsayıları yüksek çıkmıştır. Genellenebilirlik Kuramı analizinde maddelerin puanlamayı etkilemediği, birey ve puanlayıcının ve birey-puanlayıcı bileşeninin daha etkili olduğu görülmüştür. Artık etkinin en yüksek yüzdeye sahip olması, puanlamayı etkileyen yorgunluk, farklı performansların karşılaştırılması gibi çalışmaların yapılmasının yararlı olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the practical evaluation of joint motion measurement skills in physiotherapy and rehabilitation students according to the generalizability theory. Performance of joint motion measurements in physiotherapy and rehabilitation students were evaluated by six different faculty members. Each scorer made rating scale and general impression performance evaluation at different times. Test-retest reliability of rating scale and general impression rating scale and general impression rating scale and general impression performance evaluations and the relationship between raters of two different scoring was examined. Rating scale results were analyzed and compared according to Classical Test Theory (CTT) and Generalizability Theory (GT). The generalizability study was carried out according to the student, rater, and item cross design (s x r x i) and the Decision study was conducted. According to the results of the study, the test-retest reliability of both scoring types was found to be excellent. Although the intra-class correlation coefficient was high in rating scale and general impression scoring among six different raters, it was determined that there were differences between raters. In rating scale performance evaluation results, the CTT and the GT coefficients were found to be high. In the GT analysis, it was observed that the items did not affect the scoring, and the individual, rater, and the individual-rater component were more effective. It has shown that it would be beneficial to conduct studies such as having the highest percentage of residual effect, fatigue affecting the scoring, and comparison of different performances.